Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2022Zora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
24.11.2021 15:03 Domov
A je to tu! Plénum schválilo návrh o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ZŤP
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.11.2021 15:03 Domov

A je to tu! Plénum schválilo návrh o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ZŤPBRATISLAVA - Pri jednorazových peňažných príspevkoch na kompenzáciu výdavkov spojených s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Osoby s najnižšími príjmami by tak mali dostať kompenzáciu v takmer plnej výške.


Kompenzácia sa môže týkať napríklad úpravy bytu, kúpy vozidla či pomôcky. Upraví sa určovanie výšky príspevku. Osoby s najnižšími príjmami by tak mali dostať kompenzáciu v takmer plnej výške. Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia z dielne ministerstva práce, ktorú v stredu schválilo plénum Národnej rady (NR) SR.

 

 

Pri cene pomôcky, či úpravy bytu alebo vozidla by mali po novom osoby s postihnutím, ktorých príjem nepresahuje životné minimum, dostať kompenzáciu nákladov od 90 do 98 % v závislosti od výšky nákladov.

 

Ak je príjem osoby do dvojnásobku životného minima, kompenzácia je od 90 do 95 %, pri trojnásobku od 85 do 90 %, pri štvornásobku od 70 do 80 % a pri päťnásobku životného minima od 50 do 70 %. Takisto od ceny a od príjmu závisí aj percentuálna výška príspevku pri oprave pomôcky.

 

 

Zdvíhacie zariadenie

V oblasti ceny zdvíhacieho zariadenia bude kompenzácia pri osobe s príjmom maximálne do úrovne životného minima na úrovni 98 % z ceny zariadenia, pri dvojnásobku 95 %, trojnásobku 90 %, štvornásobku 85 % a pri osobách, príjemktorých je do päťnásobku úrovne životného minima, je kompenzácia na úrovni 80 % ceny.

 

Motorové vozidlo

Pri kúpe motorového vozidla bude môcť postihnutá osoba s príjmom na úrovni životného minima dostať kompenzáciu vo výške 90 % ceny auta, pri dvojnásobku 85 %, pri trojnásobku 80 %, štvornásobku 70 % a pri päťnásobku životného minima pôjde o 55-percentnú kompenzáciu. Legislatíva však počíta s maximálnou cenou vozidla 13 277,57 eura.

 

 

Rozšírenie taxatívneho výpočtu

Plénum schválilo aj pozmeňujúci návrh, ktorý má za cieľ rozšíriť taxatívny výpočet oprávnených žiadateľov, ktorým môžu byť poskytnuté do užívania vrátené funkčné pomôcky alebo funkčné zdvíhacie zariadenia. Cieľom je zahrnúť žiadateľov, ktorí sa vo svojej činnosti zaoberajú pomocou osobám s ŤZP, poskytujú im zamestnanie a zdravotnú starostlivosť.

 

Spresnenie lehoty

Ďalej bol schválený aj pozmeňujúci návrh, ktorý má spresniť lehotu, v ktorej môže generálny tajomník po získaní súhlasu štatutárneho orgánu odvolať z funkcie vedúceho zamestnanca v riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu. Zároveň tak bude môcť urobiť iba v lehote 10 dní od súhlasu, respektíve návrhu štatutárneho orgánu alebo štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii.

 

 

Posudkoví lekári

Novela by zaviedla aj možnosť, aby lekársku posudkovú činnosť vykonávali nielen lekári so špecializáciou, ale aj lekári, ktorí získali odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností v inom odbore.

 

Ministerstvo práce vyčíslilo, že novela ukrojí zo štátneho rozpočtu každoročne od roku 2022 po rok 2024 okolo 280.000 eur. Novela by mala nadobudnúť účinnosť 31. decembra tohto roka, pri niektorých ustanoveniach od 1. januára 2022.

 

 

Nadšenie neskrývala najmä Janka Žitňanská: "Dnes sme schválili vyššie príspevky na pomôcky pre ľudí s ŤZP, lepšie nastavenie financovania sociálnych služieb, aby klienti neverejných poskytovateľov neboli diskriminovaní a ešte niečo malé k tomu. Konkrétne ide o moje dva pozmeňujúce návrhy, ktoré prešli s podporou takmer celého parlamentu, a ktoré o niečo zlepšia život ľudí so zdravotným postihnutím."

 

 

Prečítajte si: Koniec nespravodlivosti v peňažných príspevkoch pre ZŤP!reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Unsplash/ TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok