Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2022Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
24.05.2019 13:49 Relax
Aj deti môžu mať vysoký krvný tlak: Čo je na vine?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2019 13:49 Relax

Aj deti môžu mať vysoký krvný tlak: Čo je na vine?Hoci si bez soli najskôr nedokážeme žiadny pokrm predstaviť, mali by sme byť opatrní s množstvom, ktoré skonzumujeme. Nadmerné solenie totiž škodí ako našim cievam, tak aj srdcu. Vysoký krvný tlak potom môže byť jedným z varovných signálov, že to so soľou preháňame - a môže postihnúť tiež deti.


Kuchynská soľ čiže zlúčenina sodíka a chlóru (NaCl) dáva jedlu chuť a tiež ho konzervuje. Pre zdravie je ale prílišná konzumácia soli nevhodná. 

 

Na vine je sodík - jeden gram tohto prvku je obsiahnutý zhruba v 2,5 gramu soli. Zvýšená hladina sodíka potom má súvislosť s vyšším krvným tlakom.

 

Ten zaťažuje srdce, nepriaznivo pôsobí na cievy a môže tiež spôsobiť mozgovú mŕtvicu a srdcové zlyhanie. Škodí tiež ľuďom s chorobami obličiek.

 

Pre správnu funkciu chemických pochodov prebiehajúcich v ľudskom tele sa za dostatočný považuje príjem soli kuchynskej v množstve jeden gram denne.

 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by celkový denný príjem soli u dospelého človeka nemal presiahnuť 5 gramov, čo je pre lepšiu predstavu jedna čajová lyžička.

 

U rizikových pacientov (diabetici, ľudia s vysokým tlakom) je optimálna dávka dokonca len tri gramy soli za deň.

 

 

Soľ zvyšuje tlak až o päť bodov

 

Vysoký tlak, ktorý vzniká nielen ako dôsledok solenia, ale celkového nezdravého životného štýlu a následnej obezity, vedie k tomu, že srdce je preťažené a dochádza k jeho poškodeniu.

 

Súvislosť medzi príjmom sodíka a výškou krvného tlaku je vedecky dokázaná. Pri zásobách s denným príjmom soli do troch gramov je priemerný tlak veľmi nízky a nestúpa s vekom.

 

Naproti tomu u populácií s príjmom soli nad šesť gramov je vzostup tlaku priamo závislý na množstve soli. U pacientov s vysokým krvným tlakom vedie zníženie soli o tri gramy denne k zníženiu tlaku až o päť bodov a zníženiu rizika mozgových príhod o trinásť percent. Pacient s hodnotou horného tlaku 150 sa teda môže aj bez liekov dostať na hodnotu 145.

 

Vysoká spotreba soli, respektíve vysoký krvný tlak, poškodzuje zdravie dospelých, ale aj detí. Problém vyššieho krvného tlaku je ale založený už v detstve, v období dospievania. Aj dospievajúci už majú problémy s vyšším tlakom a musia užívať tablety. A to nie je situácia, ktorú by sme si želali.

 

Závislosť na slanom

 

So znižovaním percenta soli v potrave je pritom najlepšie začať hneď u malých detí. Návyk na slanú chuť sa totiž vyvíja postupne.

 

Pokiaľ nie je v rodine zvykom soliť veľa, deti si tento zvyk neosvoja a k uspokojivému pocitu slanej chuti im potom postačí ďaleko menšia dávka soli než dieťaťu, ktoré od malička dostávalo často údeniny, pri televízii s rodičmi solené oriešky alebo čipsy a po vzore dospelých si polievku solilo, ešte skôr než ju ochutnalo.

 

Soľ je obsiahnutá v mnohých potravinárskych výrobkoch, z nich prijímame 80 percent všetkej soli. Je najmä v údenárskych a v konzervovaných potravinách. Veľkým zdrojom kuchynskej soli sú samozrejme tiež všetky slané pochúťky typu chipsy, slané tyčinky a solené oriešky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok