Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jan. 2022Gašpar
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber na les v hmle.
Ilustračný záber na les v hmle.
10.11.2020 16:48 Domov
Aj touto inovatívnou novinkou vláda výrazne pomôže životnému prostrediu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.11.2020 16:48 Domov

Aj touto inovatívnou novinkou vláda výrazne pomôže životnému prostrediuPre potrebu dýchať kvalitný čerstvý vzduch je tu novinka, ktorá nám uľahčí čínnosť, ktorú si ani neuvedomujeme.


V pozadí koronavírusovej pandémie nám začína unikať veľmi dôležitý faktor, ktorý je naším denným chlebom, a tým je bezpochyby kvalita nášho ovzdušia.

 

Z posledných najnovších štatistík vyplýva, že až jeden milión Slovákov žije v prostredí so škodlivým ovzduším. Práve v tejto súvislosti prišiel rezort životného prostredia s novinkou, ktorá má práve pomôcť monitorovať a mapovať ovzdušia po celej krajine medzi Tatrami a Dunajom.

 

 

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) predstavil spolu s riaditeľom Slovenského  hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Martinom Benkom úplne novú unikátnu webovú aplikáciu dnesdycham.sk.

 

Pomôcka bude používateľom poskytovať informácie o kvalite ovzdušia po celom Slovenskom. Tejto aplikácii vdýchol život Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) a SHMÚ.

 

Celý monitoring bude prebiehať tak, že merné stanice budú vyhodnocovať kvalitu ovzdušia, a to z niekoľkých hľadísk, ako je obsah prachových častíc v ovzduší, smogová situácia a ďalších faktorov.

 

Konkrétne budú všetky vyhodnotená fakty znázorňovaná na mape Slovenska prostredníctvom farebných guličiek, ktoré sa budú farebne odlišovať, a prinášať tak stupnici šiestich kategórií, určujúcich mieru znečistenia ovzdušia nasledovne: veľmi dobrá, dobrá, zhoršená, zlá, veľmi zlá, extrémne zlá.

 

 

Vďaka projektu Life IP - Zlepšenie kvality ovzdušia, ktorý je financovaný z fondov EÚ v rámci programu Life a zároveň je spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu práve pomocou MŽP SR bola táto úplne nová webová aplikácia spustená v testovacej verzii, ktorá bude následne a postupne dopĺňaná o údaje zo všetkých merných staníc národnej monitorovacej siete SR.

 

Podľa šéfa ministerstva životného prostredia, je pre verejnosť nanajvýš dôležité, aby mala k dispozícii informácie o kvalite ovzdušia, ktoré denne dýcha.

 

 

"Na svete v dnešných časoch zomiera viac Ľudí na znečistenie ovzduším než na Všetky vojny v 20. storočí. Znečistenie ovzduším je najväčších vojnou, v ktorej sme každý deň," vysvetliť Budaj s dôvetkom, že v súčasnosti meria na slovenskom stav a kvalitu ovzdušia 38 merných staníc.

 

A v najbližšej dobe k nim pribudne ďalších 14, celkom sa teda sieť meracích miest na SR zvýši na celkový počet 52. Aj tak túto sieť staníc považuje šéf envirorezortu za nedostatočnú. Ideálne by podľa Budaj a pre uspokojivú potrebu bola sieť obsahujúcu niekoľko stoviek merných staníc v krajine.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok