Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Brexit
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Brexit. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.08.2019 07:05 Ekonomika
Ak dôjde k tvrdému brexitu, spôsob sociálnej ochrany sa nezmení do tohto dátumu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.08.2019 07:05 Ekonomika

Ak dôjde k tvrdému brexitu, spôsob sociálnej ochrany sa nezmení do tohto dátumuBRATISLAVA - Ak Británia z EÚ napokon vystúpi bez dohody, v oblasti sociálneho zabezpečenia nenastanú žiadne zmeny minimálne do konca roka 2020.


Britská vláda sa zaviazala, že dovtedy bude pokračovať ochrana sociálneho zabezpečenia na takom stupni ako doteraz. Ministerstvo zahraničných vecí o tom informuje vo svojej brožúre. Uverejnili ju na svojej facebookovej stránke, poskytujú v nej rôzne informácie o tom, ako sa odchod Veľkej Británie z EÚ bez dohody dotkne rôznych aspektov života, napríklad školstva či zdravotného zabezpečenia.

Slováci, ktorí v Spojenom kráľovstve pracujú, budú mať nárok na započítanie odpracovanej doby do nároku na všetky dávky, vrátane dôchodku, a budú mať oprávnenie poberať všetky príslušné dávky za rovnakých podmienok ako britskí občania. Tými dávkami sú podpora v nezamestnanosti, materská dávka či prídavky na dieťa. "Dôchodky, ale aj ostatné vyplácané dávky, ktoré sú exportovateľné, budú vyplácané aj v prípade, že sa rozhodnú žiť v inom členskom štáte EÚ," uvádza sa v brožúre.

 "Občania SR si zachovajú svoje právo na sociálne a zdravotné zabezpečenie, dôchodky a iné dávky sociálneho zabezpečenia, a ak majú nárok na peňažnú dávku z jedného členského štátu, budú ju môcť získať aj v prípade, že sa rozhodnú žiť v inom členskom štáte," píše sa v dokumente. Súčasne platné ustanovenia sociálneho zabezpečenia sa budú aj naďalej týkať občanov EÚ a štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva v cezhraničných situáciách sociálneho zabezpečenia, ktoré zahŕňajú Spojené kráľovstvo a aspoň jeden členský štát, a to minimálne do konca prechodného obdobia. "V praxi to potom znamená, že do konca prechodného obdobia - 31. december 2020, sa stav v súvislosti so zdravotným a sociálnym zabezpečením nezmení,“ uviedlo ministerstvo.

Riziko odchodu Veľkej Británie bez dohody upravujúcej vzťahy s Európskou úniou vzrástlo po nástupe Borisa Johnsona do kresla premiéra. Johnson patrí k zástancom brexitu, aj tvrdého. Vyrokovanú dohodu s EÚ nepovažuje za dobrú. Dohodu okrem neho odmieta aj britský parlament.

 reklama


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  SITA/PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok