Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Usadeniny vo vodnom diele Gabčíkovo kontaminujú Žitný ostrov, našu najväčšiu zásobáreň pitnej vody
Usadeniny vo vodnom diele Gabčíkovo kontaminujú Žitný ostrov, našu najväčšiu zásobáreň pitnej vody
19.09.2017 13:25 Domov
Ak sa situácia na Žitnom ostrove nezačne akútne riešiť, pocítia to hlavne peňaženky Slovákov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.09.2017 13:25 Domov

Ak sa situácia na Žitnom ostrove nezačne akútne riešiť, pocítia to hlavne peňaženky SlovákovBRATISLAVA – Dlhodobý problém s znečisťovaním Žitného ostrova nám začína prerastať cez hlavu. Obyvatelia mestskej časti Vrakuňa už dlhodobo upozorňujú na problém vrakunskej skládky, ktorá do podzemných vôd prepúšťa rôzne škodlivé látky, výsledkom čoho je kontaminácia spodných vôd, ktoré smerujú k Žitnému ostrovu, jednému z najväčších zdrojov pitnej vody na Slovensku a v celej strednej Európe.


Mnohí občania už boli upozornení, aby nepoužívali vodu zo studní, nakoľko je kontaminovaná a môže vážne ohroziť ich zdravie. Nové zistenia preukázali, že zdroj ohrozujú aj usadeniny nachádzajúce sa v zdrži vodného diela Gabčíkovo. Odpad môže definitívne pitnú vodu znehodnotiť a Slováci dopadnú nakoniec tak, že si vodu budú kupovať vo fľašiach alebo si za ňu poriadne priplatia.

 

 

Podľa poslankyne NR SR a členky výboru pre ŽP Anny Zemanovej sa v zdrži nachádzajú tony odpadu a nečistôt obsahujúce ťažké kovy, ktoré sú definované ako nebezpečný odpad. Vychádza z jednej z 19 podmienok pôvodného stavebného povolenia na dielo. „Tá hovorí, že medzi sedimentami, ktoré prináša Dunaj, sú aj kaly s vysokým obsahom nebezpečných látok, ktoré musia byť odťažené zo zdrže a umiestnené na skládku nebezpečného odpadu,“ vysvetlila s tým, že zdrž sa neprečisťovala ako mala.

 

 

Toto žiaľ nie je jediný problém. Sedimenty nachádzajúce sa v Dunaji odkysličujú vodu a to vďaka ich chemickému zloženiu, ktoré sú absolútne nevhodné na konzumáciu. Z tohto dôvodu už BVS prestala využívať zdroj v Kalinkove, ktorý nasával vodu z vodného diela.  „Je to pre mňa dvihnutý prst. Ak s tým niečo neurobíme, do budúcna to naozaj môže spôsobiť škody,“ uviedol riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Zsolt Lukáč pre denník Nový Čas.

 

 

Zároveň zdôraznil, že ak budú chcieť takúto vodu upravovať na pitnú, technologické postupy na jej očistenie sú príliš drahé, čo sa v konečnom dôsledku premietne aj v spotrebiteľských cenách. Podľa riaditeľa by cena pitnej vody mohla vzrásť až o 50%. Ako príklad uviedol porovnanie s východoslovenskými vodárňami. Kým cena za kubík v BVS je 1,1 €, na východe majú cenu za kubík až 1,5 € a to práve preto, že prechádza viacerými úpravami.

 

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Na Slovensku máme síce veľa zdrojov pitnej vody, ale sú kontaminované chemickým odpadom!reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  TASR, SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok