Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
20.10.2010 07:30 Zaujímavosti
Ak SPF nebude môcť vydať náhradný pozemok, kompenzácia má byť finančná
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2010 07:30 Zaujímavosti

Ak SPF nebude môcť vydať náhradný pozemok, kompenzácia má byť finančná
Slovenský pozemkový fond (SPF) by mal zabezpečovať vydávanie náhradných pozemkov len v katastrálnom území, v ktorom sa nachádzal aj pôvodný pozemok. Vyplýva to z návrhu novelizácie zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorý dnes poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.
      Novelou zákona by sa mala upraviť kompetencia SPF tak, aby vždy, keď nebude možné vydať náhradný pozemok, fond kompenzoval nároky oprávnených osôb len peniazmi. Práve tento fakt kritizovali opoziční poslanci. Podľa Magdy Košútovej (Smer-SD) je problémom tejto normy retroaktivita "Tak, aby nová právna úprava nepôsobila do minulosti, ale do budúcnosti," dodala. Z tohto dôvodu podala návrh nepokračovať v rokovaní o tomto bode, ale jej návrh neprešiel.
      "Tento zákon nie je ani protiústavný, ani retroaktívny, ale chce odstrániť prešľapy, ktoré urobila vláda Roberta Fica," reagoval na vystúpenia poslancov šéf rezortu pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd). Podľa neho išlo najmä o vyčlenenie 119 katastrálnych území, kde sa náhradné pozemky vydávať nemali.
      Cieľom návrhu novelizácie zákona je podľa predkladateľa predovšetkým odstrániť možnosť špekulatívneho vydávania náhradných pozemkov mimo katastrálneho územia, v ktorom sa nachádzal pôvodný pozemok. "Týmto spôsobom by sa mal dosiahnuť stav, že budú ukončené reštitučné konania vydaním náhradného pozemku alebo zaplatením finančnej náhrady za pôvodné pozemky," uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR v dôvodovej správe k novelizácii zákona.
      Prechodné ustanovenie novelizovaného zákona zároveň určuje, že ak SPF ponúkol oprávnenej osobe náhradný pozemok do 30. novembra 2010, náhradný pozemok sa poskytne podľa doterajších predpisov.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok