Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
7. júl. 2020Oliver
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky
11.05.2020 14:32 Domov
Aké sú názory koalície a opozície na zrýchlené konania v NRSR pri prijímaní zákonov?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.05.2020 14:32 Domov

Aké sú názory koalície a opozície na zrýchlené konania v NRSR pri prijímaní zákonov?BRATISLAVA - Podpredseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Boris Susko (Smer-SD) povedal, že do budúcnosti má „určite obavu“ zo zneužívania pandémie koronavírusu na prijímaní zákonov v parlamente v zrýchlenom režime. Naopak, ďalší podpredseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Alojz Baránik (SaS) v tom problém nevidí.


"Ak máme postupovať v súlade s legislatívou, je potrebné ju čo najskôr prijať," tvrdí Baránik. Parlament na doterajších šiestich schôdzach prijal dve desiatky zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Do snemovne ich predložila vláda. 

 

Susko za opozíciu 
Poslanec Susko upozornil, že všetky zákony boli v parlamente schvaľované v zrýchlenom režime. "Vo väčšine prípadov, ktoré boli odôvodnené ochorením Covid-19, na to bol dôvod, ale v niektorých ustanoveniach prijatých zákonov, nebol absolútne dôvod takto konať," zdôraznil Susko. Pripomenul, že aj na schôdzi, ktorá začína v utorok 12. mája, je predložená novela zákona o štátnej službe a "tam tiež nie je dôvod na skrátené konanie". Smer sa minulý týždeň vyjadril, že spomínaná novela umožní robiť čistky v štátnej správe pod rúškom pandémie.

 

 

Absencia procesu 
Podľa Suska sa spôsob rokovania o zákonoch môže prejaviť na ich kvalite. "V prvom rade sa neuplatňuje medzirezortné pripomienkové konanie a chýba aj pripomienkové konanie na tripartite. To znamená na hospodárskej a sociálne rade, kde sú zastúpené zamestnávateľské zväzy, Združenie miest a obcí Slovenska a odborári. Často tam bývala tvrdá diskusia zamestnancov, zamestnávateľov a obcí k predkladaným zákonom," priblížil Susko. Rovnako sa podľa neho mohla vyjadriť aj verejnosť. "Tento celý proces absentuje, a to je veľký problém," doplnil.

 

Baránik za koalíciu
Poslanec Baránik povedal, že kritiku zo strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) vníma ako politicky tendenčnú. "Všetci vieme, ako oni prijímali v zrýchlenom konaní veci, ktoré nemali byť takto riešené," zdôraznil. Podľa Baránika si Smer-SD vyberá niečo z toho mála, čo je ako tak "kritizovateľné". Podľa štandardov, ktoré nastavil Smer-SD, je tento proces podľa Baránika úplne v pohode.

 

 

Zrýchlené konanie 
Zákon o rokovacom poriadku parlamentu hovorí, že za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo hrozia štátu značné hospodárske škody, tak národná rada sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona. V praxi to znamená, že v jeden deň vláda schváli návrh zákona a už v ten deň môže o ňom rokovať poslanecká snemovňa a na druhý deň ho definitívne prijme.

 

Nesúhlas opozície

Mnohé návrhy zákonov súvisiacich s koronavírusom podporila aj opozícia, ale k niektorým mala výhrady. Príkladom bola novela zákona o Súdnej rade SR. Tá umožnila, že sa zasadnutia súdnej rady môžu konať online spôsobom. Zároveň zaviedla mechanizmus, ktorý má zabezpečiť fungovanie rady v čase, keď nie je obsadená funkcia predsedu a podpredsedu rady. V takom prípade zákon stanovil, že povinnosti šéfa súdnej rady dočasne prevezme najstarší člen súdnej rady.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok