Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
23. okt. 2021Alojzia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Mimoriadna správa
Mimoriadna správa
23.09.2021 14:54 Domov
Aké sú podmienky vstupu do nemocníc a ambulancií podľa nového usmernenia?
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.09.2021 14:54 Domov

Aké sú podmienky vstupu do nemocníc a ambulancií podľa nového usmernenia?BRATISLAVA - Toto opatrenie by sa nemalo týkať plne očkovaných osôb. Účelom usmernenia Ministerstva zdravotníctva k testovaniu pacientov, zamestnancov v nemocniciach a v ambulanciách, ktoré je platné od 8. septembra, je nastavenie spôsobu testovania pacientov u všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.


Vstup do nemocníc či ambulancií teda môže byť podmienený testovaním na prítomnosť nového koronavírusu v prípade, že lekár nerozhodne inak. Rezort zdravotníctva tento krok zdôvodnil napríklad tým, že zdravotnícke zariadenia sú jedným z miest, v ktorých môže dochádzať k prenosu infekcie od pacienta na iného pacienta a od pacienta na zdravotnícky personál alebo opačne.

 

 

Od kompletne zaočkovaných osôb, ktoré chcú navštíviť ambulantného lekára, vrátane zubára, by sa test nemal vyžadovať. Takýto pacient však nemôže mať pozitívnu epidemiologickú anamnézu, teda úzky kontakt s osobou pozitívnou na nový koronavírus.

 

 

Taktiež by nemal byť po návrate z rizikovej krajiny a ani mať klinické príznaky ochorenia COVID-19. MZ SR zdôrazňuje, že aj v tomto prípade je testovanie na rozhodnutí lekára.

 

Prečítajte si: Minister zdravotníctva objasnil, ako to vidí s povinným očkovaním ľudí proti koronavírusu

 

U neočkovaných alebo nekompletne očkovaných osôb sa antigénový, RT-PCR alebo rýchly test môže aj nemusí vyžadovať. Ministerstvo aj v tomto prípade ponecháva rozhodnutie na lekárovi. V prípade, že poskytovateľ zdravotnej služby si test vyžiada, pacienta má usmerniť telefonicky alebo e-mailom. Ak si pacient nebude vedieť test zabezpečiť, absolvovať ho môže až v ambulancii, objednajú ho na presný termín. Lekár musí mať vyhradený čas na vyšetrovanie aj takého pacienta, ktorý je v karanténe alebo v izolácii.

 

V prípade hospitalizácie, a to aj jednodňovej, by mali všetci pacienti, teda kompletne zaočkovaní, nezaočkovaní alebo nekompletne očkovaní pred plánovanou hospitalizáciou disponovať negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín. Nemocnica by mala zabezpečiť PCR testovanie aj v prípade akútnych stavov, ak to dovolí zdravotný stav pacienta. Hospitalizované deti do troch rokov sa testovať nemusia, nesmú však mať klinické príznaky ochorenia COVID-19.

 

Povinnosť mať negatívny výsledok RT-PCR testu nie staršieho ako 72 hodín by sa mal vyžadovať od všetkých pacientov aj v doliečovacích zariadeniach či kúpeľoch. Platiť by to malo aj pre osoby sprevádzajúce pacientov pri hospitalizácii, čiže napríklad pre partnerov pri pôrode, ženy či pre pôrodné duly. V prípade neodkladnej zdravotnej starostlivosti dieťaťa do troch rokov môže zabezpečiť testovanie sprevádzajúcej osoby aj nemocnica.

 

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku oznámila, že od pondelka bude vyžadovať od pacientov doklad o očkovaní, negatívnom teste alebo prekonaní ochorenia COVID-19. Výnimku majú deti do 12 rokov a pacienti v akútnych stavoch. "V prípade, že sa pacient pri vstupe do nemocnice nebude vedieť preukázať príslušným dokladom, nasmerujú ho na mobilné odberové miesto ÚVN Ružomberok na Považskej ulici 12, kde mu urobia antigénový test za poplatok 5 eur," uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Dišková. Potvrdila, že nemocnica postupovala v súlade so spomínaným usmernením.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASR/ NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok