Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2022Berta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Rande dvoch mladých ľudí sa zmenilo na zaujímavý zážitok, ktorý má význam pre históriu.
Rande dvoch mladých ľudí sa zmenilo na zaujímavý zážitok, ktorý má význam pre históriu.
09.11.2020 16:17 Zaujímavosti
Aké tajomstvo ukrývala viac ako storočná hliníková schránka z poštového holuba?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.11.2020 16:17 Zaujímavosti

Aké tajomstvo ukrývala viac ako storočná hliníková schránka z poštového holuba?Mimoriadne vzácny nález úplne zmenil prechádzku zamilovaného páru, ktorému sa asi pred dvoma mesiacmi, vo východofrancúzskom regióne Alsaska, blízko Lingejského múzea, naskytol tento pohľad.


Počas rande sa im nečakane zjavila na zemi malá pokrčená hliníková kapsula. Na prvý pohľad vyzerala ako kúsok pokrčeného plechu, ale na ten druhý odkryla viac ako sto rokov starú správu, ktorú zaslal nemecký vojak prostredníctvom poštového holuba v rámci bojov za prvej svetovej vojny.

 

 

Asi 1910

Podľa kurátora Lingejského múzea, Dominika Jardyho, sa správa datuje medzi rokmi 1910 až 1916, avšak prikláňa sa k roku 1910, ktorý sa javí ako najviac pravdepodobný. Sám Jardu pre francúzsky denník La Parisien potvrdil, že ide o unikátny nález, ktorý je však jedným z mnohých odhaľujúce ako našu minulosť, tak obdobie prvej a druhej svetovej vojny, ktoré sa udiali v minullom storočí.

 

Gotické písmo

Správa bola napísaná vtedy ešte na nemeckom území Ingersheim, ktoré však v súčasnosti patrí už Francúzsku. Išlo o gotické písmo, ktoré je tak pre nás dnes oveľa horšie čitateľné. 

 

Hliníková ochrana

Stav dochované správy, na vtedy používanom sledovacím papieri je stále veľmi dobrý. Písmo nie je síce na všetkých miestach dobre čitateľné, avšak starobe papiera a kvalita záznamu sa zachovala, najmä vďaka ukrytie v alumíniovej schránke, ktorá tak text veľmi dobre chránila.

 

 

Zakódovaná?

Napriek tomu je v texte mnoho šifier a skratiek, preto sa Jardu obrátil priamo na svojho priateľa v Nemecku a požiadal ho o fundovaný preklad. Ako informoval spravodajský sever BBC, nálezcovi sa celkom správne obrátili na múzeum Linge v Orbey. 

 

Múzeum okrem iného pripomína bitku o vrchol Le Linge v pohorí Vosges, ktorá sa odohrala v roku 1915, a je len kúsok od miesta ich nálezu. Vďaka pohotovej reakcii nálezcov sa tak správa aj jej hliníkový ochranný nosič stanú čestnou súčasťou výstavy v tomto múzeu. Budú tak pôsobiť ako svedectvo a doklad histórie bojov počas prvej svetovej vojny.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok