Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2021Vratko
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.10.2021 16:05 Relax
Ako a prečo trénovať po päťdesiatke?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.10.2021 16:05 Relax

Ako a prečo trénovať po päťdesiatke?Väčšina ľudí, ktorí nešportovali v mladosti, nešportuje ani vo vyššom veku. Predtým nebol čas, respektíve vždy sa našla nejaká výhovorka, prečo sa nehýbať. Keď príde človek do veku s počiatočným číslom 5, jeho životné priority sa menia. Už sa nemusí naháňať za kariérou, deti sú odrastené a telo už nefunguje tak, ako v mladosti...


Naše telo nebolo stvorené na sedenie a už vôbec nie na hrbenie sa za počítačom. Tiež si veľa pamätá a v neskoršom veku nám to spočíta. Fyzickú aktivitu potrebujeme všetci – deti, dospelí aj „starší dospelí“. A športovať sa dá úplne v každom veku. Ako príklad môžeme uviesť 66-ročnú austrálsku olympioničku Mary Hannovú, ktorá štartovala v Tokiu ako drezúrna jazdkyňa. Nech si už vyberiete, akýkoľvek šport, či fyzickú aktivitu, je to ten najjednoduchší a najdostupnejší prostriedok na to, ako si zlepšiť život, zdravie a tiež si navodiť mentálnu mladosť.

 

 

Prebuďte hormóny šťastia!

Ľuboš Gsch, profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy hovorí, že z jeho tréningových programov Antistarnúci program ľudia každý rok po tréningu omladnú, žiaria, cítia sa a vyzerajú fantasticky. „Dôležitosť pravidelného pohybu vekom rastie. V detstve vyplýva potreba pravidelného pohybu z dôvodu správneho fyzického rozvoja a z psychologického hľadiska. Tréning v značnej miere formuje morálne a vôľové vlastnosti, kam okrem iného patrí aj napríklad disciplína. V dospelosti predlžuje pravidelný tréning produktívny vek v dobrej kondícií a navyše plní výrazne úlohu psychohygieny. Úloha psychohygieny je o to silnejšia, čím viac má človek v osobnom alebo v pracovnom živote stres, zhon, respektíve psychické  napätia. Šport a radosť z výsledkov okrem iného produkuje endorfíny – hormóny šťastia,“ hovorí Ľuboš Gsch.

 

 

Spomaľte starnutie!

Vo vyššom veku je podľa jeho slov tréning najlepším prostriedkom ako spomaliť starnutie. Väčšina tzv. antiagingových programov uvádza tento vek v rozmedzí 50-60 rokov.V mojej praxi preferujem spodnú hranicu, čiže 50 rokov. Je však potrebné povedať, že vyšší vek alebo staroba nie je otázkou konkrétneho čísla. Tým najdôležitejším ukazovateľom je aktuálny stav, či už zdravotný alebo mentálny,“ konštatuje tréner.  Nepísaným pravidlom POHYBu je: čím viac človek trénoval v mladosti a dospelosti, tým neskôr je potrebné s ním (v tréningu) zaobchádzať ako so starým. Naopak to platí tiež. FIT program absolvujú 30-40 roční s problémami 60-70-tnikov. Ide práve o tých, ktorí v mladosti nešportovali.

Samotný tréning nemusí byť problematický z hľadiska vykonávania jednotlivých aktivít. Čo problémom môže byť, je spomínaný vývoj morálno-vôľových vlastností. Zjednodušený preklad môže znieť takto: Ľudia sa môžu hýbať a majú na to prostriedky. Pretože však neboli naučení hýbať sa v mladosti, len veľmi zriedka sa im podarí “rozhýbať” v neskoršom veku. Sú určité výnimky. Väčšinovo je to však takto.

 

Fyzický tréning ako celoživotná činnosť
 

Určitej forme tréningu (pohybu) by sme sa mali venovať celý život. Ako optimálny spôsob sa vo viacerých ohľadoch ukazuje silový/fyzický tréning, lebo je účelný. „Účelnosť fyzického tréningu posilňovania a obdobnej aktivity je efektívny práve preto, že je veľmi dobre regulovateľný, tiež je možné ho veľmi efektívne zameriavať na určitý cieľ. Práve zameranie a regulovateľnosť je pri ňom unikátna. V ostatných športoch sú tieto premenné veľmi obmedzené. Náročnosť samotného tréningu nemusí byť vysoká, ide o skôr o pravidelnú a systematickú aktivitu zaťažujúcu centrálny nervový systém. Akési pravidelné stimulovanie organizmu. Tento stimul má za následok vitalitu a funkčnosť. Tie sa odzrkadľujú vo fyzických proporciách, pohyboch, ale aj v sebarealizácií, nakoľko sa vek nestáva limitujúcim faktorom,“ vysvetľuje skúsený tréner.  

 

Starnutie môže byť príjemné a extrémne prínosné


Vek je asi jediná spravodlivosť. Nikto mu neujde. A život beží rýchlo. Tá chvíľa, ktorú žijeme práve teraz, bude už o chvíľu minulosťou. V určitom veku sa už nebudeme ponáhľať do budúcnosti, ako tomu bolo v mladosti, ale budeme hľadať možnosti, ako sa vrátiť do minulosti alebo sa  aspoň  „zakonzervovať“ v prítomnosti. Skvelou možnosťou je práve  Antistarnúci program. „V antistarnúcom programe je množstvo ľudí, ktorým tréning prirástol k srdcu. Zlepšili si kondíciu, postavu, avšak čo je najdôležitejšie, majú zo seba skvelý pocit a pomerne počtu tréningov, ubúdajú aj návštevy u lekárov,“ vymenúva jeho výhody Ľuboš Gsch.

 

Nespornou výhodou, ktorú je potrebné spomenúť k tréningu po 50-tke, je vyspelosť. Ľudia v tomto veku už chápu, že tipy, triky a „hacky“ väčšinou nestoja ani za povšimnutie. „Aj preto je tréningová práca s nimi priam excelentná. Tým, že nemusíme skúšať novinky, ušetríme veľa času a energie. A ak sú čas a energia  investované do správneho a systematického tréningu, výsledkom sú zmeny tela, kondície a skvelý pocit zo seba samého,“ dodáva  profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TS-Andrea Čurná/redakciaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok