Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Kryptomeny
10. aug. 2020Vavrinec
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Kryptomeny. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.06.2017 16:00 Ekonomika
Ako fungujú kryptomeny? - 1.časť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.06.2017 16:00 Ekonomika

Ako fungujú kryptomeny? - 1.časťLONDÝN - Zdrojové kódy a technické kontroly, ktoré podporujú a zabezpečujú kryptomeny, sú veľmi zložité. Avšak aj pre laikov je zrozumiteľný ich základný koncept a veľmi rýchlo sa dokážu stať informovanými užívateľmi digitálnych peňazí.


Väčšina dnešných kryptomien sú vlastne len akousi variáciou Bitcoinu, ktorý bol prvou masovo používanou digitálnou menou na svete. Rovnako ako tradičné meny, aj hodnotu kryptomien udávame v jednotkách. Tak ako poviete, že máte 2,50€ tak máte aj 2,50 Bitcoinu.

Hodnotu, bezpečnosť či integritu kryptomien zabezpečuje niekoľko pojmov, ktoré si teraz bližšie predstavíme...

 

 

Reťazec blokov - Blockchain

Najčastejšou aplikáciou technológie blockchainu je použitie ako účtovná kniha kryptomien (napr. Bitcoinu), ktorá uchováva transakcie vykonané užívateľmi. Kombinácia s kryptografiou umožňuje zaistiť atomicitu operácií a zabrániť neoprávneným transakciám. Tento reťazec blokov je akási „hlavná kniha", ktorá zaznamenáva a ukladá všetky predchádzajúce transakcie a činnosť, pričom potvrdzuje vlastníctvo všetkých jednotiek meny v danom časovom bode. Ako záznam doterajšej histórie transakcií kryptomeny má blockchain konečnú dĺžku (obsahujúcu konečný počet transakcií), ktoré sa časom zvyšujú.

Rovnaké kópie blockchainu sa ukladajú v každom uzle softvérovej siete kryptomeny. Túto sieť tvoria decentralizované serverové farmy, ktoré prevádzkujú jednotlivci alebo skupiny známi pod pojmom ťažiari. Títo neustále zaznamenávajú a overujú transakcie digitálnej meny.

Transakcia digitálnej meny nie je technicky dokončená, kým nie je pridaná do blockchainu, čo zvyčajne netrvá viac ako niekoľko minút. Po jej dokončení je transakcia zvyčajne nezvratná. Na rozdiel od tradičných poskytovateľov finančných transakcií ako PayPal alebo kreditných kariet, väčšina kryptomien v sebe nemá zabudovanú funkciu vrátenia alebo spätného vyrovnania. Niektoré novšie kryptomeny však už základné funkcie refundácie obsahujú.

Počas doby trvania samotnej transakcie nie sú posielané jednotky digitálnej meny k dispozícii ani jednej strane procesu. Blockchain tak zabraňuje dvojnásobnému čerpaniu alebo manipulácii s kódom kryptomeny, ktoré by umožňovali kopírovanie posielaných jednotiek alebo rozposlanie viacerým príjemcom.

 

 

Súkromné kľúče

Každý majiteľ kryptomeny má svoj súkromný kľúč, ktorý overuje jeho totožnosť a umožňuje mu posielanie jednotiek. Používatelia si môžu vytvoriť svoje vlastné súkromné kľúče, ktoré majú formát celého čísla a obsahujú 1 až 78 číslic. Samozrejme sa dá použiť aj generátor náhodných čísel, ktorý vám takýto súkromný kľúč vytvorí. Keď používateľ má svoj kľúč, môže začať prijímať a odosielať digitálnu menu. Bez kľúča nemôže majiteľ kryptomeny svoje prostriedky minúť ani zameniť a ich hodnota sa stáva bezcennou, až kým sa nepoužije autentický kľúč na ich odomknutie.

Táto bezpečnostná funkcia síce znižuje šancu krádeže alebo neoprávneného použitia vašich prostriedkov takmer na nulu, avšak je aj extrémne drakonická. Strata súkromného kľúča je digitálnym ekvivalentom hodenia zväzku bankoviek do horiaceho krbu. Môžete si vytvoriť nový súkromný kľúč a začať zbierať kryptomenu znova, avšak k vašim starým úsporám sa už bez strateného kľúča nedostanete.reklama


Zdroj: netky TT

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok