Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2022Berta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Bez pomoci UNICEF by dnes v Sýrii žilo omnoho menej detí.
Bez pomoci UNICEF by dnes v Sýrii žilo omnoho menej detí.
16.03.2021 16:16 Zahraničie
Ako UNICEF pomáhalo počas 10-tich rokov vojny v Sýrii?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.03.2021 16:16 Zahraničie

Ako UNICEF pomáhalo počas 10-tich rokov vojny v Sýrii?Situácia väčšiny detí v Sýrii nebola nikdy horšia. Takmer 90 % detí potrebuje humanitárnu pomoc, čo je až o 20 % viac ako v minulom roku.


Napriek týmto neuveriteľným ťažkostiam, deti a mladí ľudia v celej Sýrii prežívajú. Usilujú sa o mier a snažia sa vybudovať lepší život pre seba a svoje komunity.

 

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.
 


Vojna v Sýrii si žiada svoju daň 
Desať rokov trvajúci konflikt sa dotkol každého dieťaťa v krajine. Násilím, stratou domova a príbuzných, stratou možnosti plnohodnotne sa vzdelávať. Krajina je fyzicky zdevastovaná. Zvlášť alarmujúca je situácia v severnej Sýrii. Na severozápade zostávajú milióny detí vysídlených, pričom veľa rodín utieklo pred násilím viackrát, niektoré až sedemkrát, aby si našli bezpečné miesto na prežitie.

 

 

Potraviny 
Rodiny tiež trpia ekonomicky. Ceny potravín (tvz. potravinový kôš) sa za posledný rok zvýšil v priemere o 230%. Predstavte si, že najbližšie keď pôjdete na nákup, bude chlieb, ktorý ste doteraz kupovali za 1€ stáť 3,30 €. Mnohé rodiny zháňajú jedlo len s veľkými ťažkosťami.

 

Práca pred školou 

Približne pol milióna detí je chronicky podvyživených. Pandémia COVID-19 túto krízu ešte prehĺbila. Rodičia jedia menej, aby mohli nakŕmiť svoje deti, namiesto do školy ich posielajú do práce a dievčatá aj chlapci čelia riziku predčasného alebo núteného sobáša.

 

 

Základné vzdelanie 
Vzdelávací systém je preťažený, nedostatočne financovaný a rozdrobený. Začiatkom roku 2021 už nemohla byť používaná v Sýrii jedna z troch škôl, pretože boli zničené, poškodené alebo sa využívajú na vojenské účely. Takmer 2,45 milióna detí v Sýrii je mimo školy. Deti, ktoré môžu navštevovať školu sa často učia v preplnených triedach a v budovách s nedostatkom vody, hygienických zariadení, elektriny, kúrenia alebo vetrania.

 Aktivity UNICEF vo vojne zmietanej Sýrii
Milióny sýrskych detí potrebujú určitú formu humanitárnej pomoci. UNICEF a partneri pôsobia v Sýrii a v celom regióne - pomáhajú deťom vyrovnať sa s dopadmi konfliktu, zabezpečujú vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky... Umožňujú prístup ku vzdelaniu a službám psychosociálnej podpory s cieľom pomôcť deťom a rodinám zotaviť sa z traumy.

 

V spolupráci s partnermi, UNICEF naďalej poskytuje pomoc vrátane hygienických súprav, nezávadnej pitnej vody, skríningu a liečby podvýživy. Aby sa zabránilo šíreniu COVID-19, UNICEF a partneri zdieľajú správy a materiály o prevencii.

 

 


Alarmujúce čísla po 10 rokoch vojny:

12 000 zabitých a zranených detí

6 miliónov detí narodených do vojny

viac ako 13 miliónov ľudí odkázaných na humanitárnu pomoc

500 000 podvyživených detí

Za posledný rok zdraželi potraviny o 236%

2,45 milióna detí prestalo chodiť do školy

9,3 milióna ľudí žije v potravinovej neistote

funguje iba 1/2 zdravotných centier
Výsledky práce UNICEF v Sýrii za minulý rok 2020:

Zlepšili sme prístup k vode pre približne 3,2 milióna ľudí

Vyšetrili sme 2,6 milióna žien a detí s podozrením na akútnu podvýživu

Zabezpečili sme prístup k vzdelaniu pre 2,2 milióna žiakov

Poskytli sme výživu pre 1,6 milióna detí, tehotných žien a dojčiacich matiek

Zaočkovali sme 2,6 milióna detí do 5 rokov proti detskej obrne

Zorganizovali sme preventívne školenia o rizikách spojených s výbušninami pre 1,3 milióna ľudí


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: unicef.org/SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, YouTube, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok