Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Najväčšie ekologické ambície má koalícia PS/Spolu.
Najväčšie ekologické ambície má koalícia PS/Spolu.
23.01.2020 10:58 Environetky
Ako vyzerajú programy politických strán pre ochranu klímy?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.01.2020 10:58 Environetky

Ako vyzerajú programy politických strán pre ochranu klímy?Politické strany, ktoré kandidujú vo februárových parlamentných voľbách, uverejnili svoj volebný program už dávno. Ako sa postavili najsilnejšie strany k otázke udržateľnosti a problému klimatických zmien?


Občianske združenie Znepokojené matky spolu s ostatnými ekologickými organizáciami na Slovensku organizovalo prieskum volebných programov jednotlivých politických strán. Plánované opatrenia politických strán hodnotili známkami A+ až E, pričom A+ bola najlepšia a E najhoršia hodnotená známka. Prieskum prebiehal formou dotazníka, s ktorým organizácie oslovili desať politických strán

 

Výsledky hodnotenia
Hodnotenie A+ nezískal žiaden politický subjekt kandidujúci vo februárových parlamentných voľbách. Hodnotenie A získala iba koalícia PS/Spolu. Hodnotenie B dosiahli strany Za ľudí a Sme rodina. Známkou C-boli ohodnotené strany Dobrá voľba, Kresťanskodemokratické hnutie, Most – Híd a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Známku D získala strana Sloboda a Solidarita, známku E získali Smer-SD a SNS.

 

 

Uhlíková neutralita
Všetky strany podporujú dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Žiadna zo strán neuvažuje o skoršom dosiahnutí, napríklad do roku 2040. Všetky strany okrem SaS chcú výraznejšie zníženie produkcie emisií, než súčasných 40 percent, ktoré sa krajiny Európskej únie (EÚ) zaviazali dosiahnuť do roku 2030. PS/Spolu chce zníženie produkcie emisií o 65%, Most – Híd a Za ľudí 55%, KDH a Dobrá voľba 50%, OĽaNO 45%. Vyhlásenie klimatickej núdze podporujú všetky strany okrem KDH a SaS.

 

Slovnaft Bratislava

 

Podpora znižovania emisií

Všetky politické strany sa zhodli na tom, že podporujú znižovanie emisií v poľnohospodárstve, presun dotácií z intenzívneho poľnohospodárstva do ekologických a udržateľných foriem poľnohospodárstva. Zároveň všetky považujú za vážny problém znižovanie rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov a ich vymieranie.

 

Ochrana prírody je podľa politických strán veľmi dôležitá

 

Vykonávatelia prieskumu
Prieskum volebných programov vykonávalo OZ Znepokojené matky spolu s ekologickými organizáciami Greenpeace Slovensku,Priatelia Zeme – CEPA, Slovenská klimatická iniciatíva, Fridays for Future Slovensko, Budovy pre budúcnosť, Organizácie Greenpeace Slovensko, Priatelia Zeme - CEPA, Slovenská klimatická iniciatíva (SKI), Fridays for Future Slovensko, Budovy pre budúcnosť, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Extinction Rebellion Slovensko, Znepokojené matky a Nestrácajme čas.reklama


Zdroj: SITA/netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, Na paleteNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok