Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
vlajka Európskej únie
vlajka Európskej únie
02.07.2020 15:38 Zahraničie
Albánsko a Severné Macedónsko sú o krok bližšie k vstupu do EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.07.2020 15:38 Zahraničie

Albánsko a Severné Macedónsko sú o krok bližšie k vstupu do EÚBRUSEL - Európska komisia (EK) predložila vo štvrtok Rade EÚ návrhy rokovacích rámcov pre Albánsko a Severné Macedónsko, v ktorých sa stanovujú usmernenia a zásady pre prístupové rokovania s týmito krajinami.


Rámce sú načrtnuté

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi v správe pre médiá uviedol, že ide o ďalší dôležitý krok na ceste Albánska a Severného Macedónska do Európskej únie. "Načrtli sme konkrétne rámce na vedenie prístupových rokovaní. Naše návrhy vychádzajú z revidovanej metodiky rozširovania, ktorú sme predložili vo februári, aby bol prístupový proces dôveryhodnejší, mal silnejšie politické riadenie, bol dynamickejší a predvídateľnejší," opísal situáciu Várhelyi.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ANSA Europa (@ansaeuropa),

 

Komisár vyjadril presvedčenie, že budúcnosť oboch krajín "je jednoznačne v EÚ", čo je však podmienené pokračovaním reformného procesu, ktorý už začali.

 

Právny rámec EK stanovuje usmernenia a zásady pre prístupové rokovania s každou kandidátskou krajinou a je rozdelený do troch častí: zásady, ktorými sa riadia prístupové rokovania; podstata rokovaní a do tretice postup rokovaní.

 

Prijatie legislatívy 

Cieľom rokovaní bude, aby Albánsko a Severné Macedónsko prijali legislatívu EÚ v celom rozsahu a zabezpečili jej úplné vykonávanie a presadzovanie po svojom vstupe do Únie. Reformy, ktoré musia obe krajiny dokončiť sa týkajú zásad právneho štátu, fungovania demokratických inštitúcií a verejnej správy a hospodárskeho riadenia.

 

 

Môže nastať aj zmrazenie 

Žiadny pokrok v reformách, ich dlhodobá stagnácia alebo zvrat smerovania krajiny pri vykonávaní reforiem a plnení požiadaviek prístupového procesu, môžu mať za následok zmrazenie prístupových rokovaní.

 

Prístupové rokovania 

V momente, keď členské štáty EÚ schvália rokovacie rámce nevrhnuté eurokomisiou, krajina zabezpečujúca predsedníctvo v Rade EÚ predloží dohodnutú všeobecnú pozíciu EÚ na prvej medzivládnej konferencii s každou z oboch krajín, čo znamená oficiálny začiatok prístupových rokovaní.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Instagram, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok