Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.04.2018 12:46 Relax
Alergikov nečaká podľa odborníkov v týchto dňoch nič príjemné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2018 12:46 Relax

Alergikov nečaká podľa odborníkov v týchto dňoch nič príjemnéBANSKÁ BYSTRICA - Ľudí alergických na peľ v týchto dňoch podľa odborníkov nečaká nič príjemné. Uplynulý týždeň sa totiž niesol na väčšine územia Slovenska v znamení vysokých koncentrácií peľu v ovzduší.


Peľová sezóna jelše a liesky v teplejších oblastiach Slovenska sa pomaly končí, ale na strednom a severnom Slovensku, kde je značný prísun peľu z oblastí s vyššou snehovou pokrývkou, zaznamenali odborníci ešte vysoké hladiny ich peľu.

 

„V ovzduší dominoval peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, zvýšili sa aj koncentrácie peľu topoľa. Veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší v závere týždňa poklesli v súvislosti so zrážkovou činnosťou. Peľ liesky dosahoval alergologicky významné koncentrácie už len na strednom a severnom Slovensku," uviedla Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici s tým, že peľ jelše dosahoval vyššie denné hladiny na väčšine územia.

 

Dodala, že dreviny čeľadí cyprusovité a tisovité dosiahli veľmi vysoké koncentrácie peľu v Bratislave, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici a Žiline. Oproti predchádzajúcemu týždňu došlo aj k nárastu denných koncentrácií peľu topoľa. Väčšina monitorovacích staníc už zachytila aj peľ vŕby a brestu či peľ hrabu a jaseňa. Spóry húb boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali stredné až vysoké hladiny.    

 

"Polinotici to v týchto týždňoch naozaj nemajú jednoduché, každým pekným dňom bez zrážok pribúda kvitnúcich drevín a rastlín, vysoké hladiny vo vzduchu naďalej majú spóry plesní," dodala Lafférsová. Komplikovať situáciu bude ešte chvíľu peľ liesky a jelše.

 

V chladnejších oblastiach bude ešte pribúdať peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu topoľa a vŕb. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať zvýšené koncentrácie peľu v ovzduší. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou a nočnými mrazmi.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok