Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2023Petrana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Andrej Babiš dostal ďalšiu pokutu.
Andrej Babiš dostal ďalšiu pokutu.
30.09.2021 08:19 Domov
Andrej Babiš dostal už tretiu pokutu od úradu! Čo vyviedol?
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.09.2021 08:19 Domov

Andrej Babiš dostal už tretiu pokutu od úradu! Čo vyviedol?PRAHA - Úradníci dali Babišovi v prvých dvoch prípadoch pokutu 200 000 českých korún. Teraz však siahli po maximálnej sadzbe, ktorá sa dá za tento priestupok proti zákonu o konflikte záujmov uložiť. Musí zaplatiť štvrť milióna korún a taktiež 1 000 korún za náklady správneho konania.


Babiš dostal pokutu za to, že cez koncern Agrofert neoprávnene ovláda médiá. Vo štvrtok o tom informoval spravodajský server Novinky.cz.Premiér má možnosť odvolať sa proti tomuto rozhodnutiu. Podľa svojho právnika Václava Knotka to určite urobí.

 

 

 

 

Úrad v Černošiciach dospel k záveru, že Babiš pokračoval v porušovaní zákona aj po tom, čo stredočeský krajský úrad pôvodné správne konanie v rovnakej veci zastavil v roku 2019 s tým, že k žiadnemu priestupku nedošlo. Podľa úradníkov však ide o "naďalej trvajúci priestupok."

 

Kde je chyba?

Toto najnovšie rozhodnutie pracovníkov černošického úradu sa od tých predchádzajúcich mierne líši. Babiš podľa rozhodnutia úradu z roku 2019 síce podľa zákona vložil svoju spoločnosť Agrofert do zvereneckého fondu, ale napriek tomu je aj naďalej ovládajúcou osobou v prevádzkovateľovi rozhlasového vysielania Londa, vydavateľskej spoločnosti Mafra a aj prevádzkovateľovi televízneho vysielania Stanice Óčko. Tentraz  patrí podľa úradu k týmto spoločnostiam aj firma Mafra Print, v súčasnosti už zaniknutá tlačiareň.

 

 

Kto podal podnet?

Podnet na vyšetrovanie podala tento rok taktiež česká pobočka organizácie Transparency International (TI). Tento krok je však podľa stredajšieho vyjadrenia Babišovho právnika v rozpore so zákonom. "Začatiu konania o priestupku bránila prekážka veci právoplatne rozhodnutej," poukázal Knotek na to, že v rovnakej veci už stredočeský úrad správne konanie právoplatne predvlani zastavil. "Nikto nemôže byť obvinený z priestupku za skutok, o ktorom už bolo v inom konaní proti tej istej osobe právoplatne rozhodnuté," priblížil Knotek.

 

Možno vás zaujme: VIDEO: Orbán sa stretol s Babišom. Niektorých novinárov nepustili na ich besedu

 

"Som znepokojený z toho, že pod politickým tlakom sú rozkladané základné právne istoty." Sám premiér podľa neho nechce vec komentovať, pretože ide vraj o čisto právnu záležitosť.

 

 

Prečítajte si: Andreja Babiša trafili vajíčkom do hlavy! Zasahovali ťažkoodenci

 

 

Európska komisia zverejnila v apríli tohto roku správu z auditu, podľa ktorého je Babiš v konflikte záujmov, pretože má pod kontrolou zverenecké fondy, do ktorých vložil svoj majetok. Správa potvrdzuje, že Babiš porušuje české i európske zákony, pretože má pod kontrolou holding Agrofert, ktorý čerpá dotácie EÚ. Babiš dlhodobo odmieta, že by bol v konflikte záujmov a v minulosti avizoval, že ČR nebude Bruselu vracať peniaze. Česko sa proti tejto záverečnej správe už nemôže odvolať.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: novinky.cz / Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok