Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2021Mikuláš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
02.10.2021 14:15 Zahraničie
Angela Merkelová končí v politike. Ako nemeckú líderku hodnotia slovenskí europoslanci?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.10.2021 14:15 Zahraničie

Angela Merkelová končí v politike. Ako nemeckú líderku hodnotia slovenskí europoslanci?BRATISLAVA – Končiaca nemecká kancelárka Angela Merkelová bola podľa slovenských europoslancov skúseným lídrom, ktorý dokázal zvládať aj tie najväčšie krízy a vedel hľadať kompromisy.


Vladimír Bilčík (Spolu/EPP) konštatuje, že spoľahlivosť, schopnosť kompromisu a pevné hodnoty boli počas jej pôsobenia v úrade prínosom nielen pre Nemecko, ale aj celú Európsku úniu (EÚ) a jej početné víťazstvá vo voľbách ukazovali, že Nemci to vnímali rovnako.

 

Politička svetového formátu

„Angela Merkelová bola političkou svetového formátu s výnimočnou kombináciou líderských vlastností. Aj jej odchod z politiky bol taký, aký je u nás nevídaný – z vlastného rozhodnutia a s hlavou vztýčenou hore,“ povedal.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) označila Merkelovú za tichú a emóciami zbytočne neplytvajúcu silu, ktorá pomáhala často nachádzať kompromis a určila smer napredovania Nemecka a celej EÚ.

 

 

„Lenže kým EÚ vďaka nej zvládla mnohé výzvy – nehodnotiac, či vždy najlepšie – v domácej politike to postupne viedlo k strate silných pozícii CDU,“ povedala.

 

Zdôraznila, že to dokazujú aj výsledky volieb. Europoslankyňu mrzí neúspech kresťanských demokratov z CDU. S mimoriadne silnou osobnosťou Merkelovej súvisí aj fakt, že po nej podľa Lexnamm nevyrástol žiaden nástupca.

 

Súvisiaci článok: Prichádza zmena - voľby v Nemecku vyhrali Sociálni demokrati

 

Kultivovaným vystupovaním si získala rešpekt
Michala Šimečku (PS/RE) mrzí, že Merkelová nemala na rozdiel od svojich predchodcov víziu toho, kam európsky projekt posunúť. Nič to ale nemení na tom, že dokázala Nemecko a EÚ previesť viacerými krízami a jej éra bola obdobím politickej stability.

 

Aj napriek odlišným názorom dokázala vystupovať kultivovane s jasnými hodnotami a uprednostňovala odbornosť pred lacným populizmom.

 

 

„Podceňovaným prínosom Angely Merkelovej je aj fakt, že po štyroch vyhratých voľbách a úspešných 16 rokoch riadenia najväčšieho európskeho štátu, rozptýlila posledné pochybnosti o tom, či je politika miestom pre ženy,“ zdôraznil europoslanec.

 

Štafetu preberú sociálni demokrati
Podľa Miroslava Číža (Smer-SD/S/D) sa Merkelovej nedá uprieť politický pragmatizmus a schopnosť vyjednávať, hoci sám nesúhlasí so všetkými jej rozhodnutiami. „Počas svojej politickej kariéry si vybudovala obraz bežného človeka, ktorý žije problémami väčšiny ľudí. Navonok nepôsobila nikdy nejako výrazne a nedávala najavo svoje ego,“ dodal.

 Róbert Hajšel (Smer-SD/S/D) upozornil, že Merkelová dokázala rozumne presadzovať sociálne priority a brať do úvahy aj záujmy menších štátov, akými je napríklad Slovensko. „Posledné roky sa ale začala v jej nemeckom, ale najmä európskom líderstve prejavovať akoby menšia inšpirácia a kreativita, vyvolaná možno únavou a zvyšujúcimi sa tlakmi z rôznych strán, čo sa prejavilo aj na výraznom odchode voličov v týchto voľbách od jej aliancie CDU-CSU," zhodnotil.

 

 „Aj keď na jednej strane sú jej zásluhy veľké, dnes je už podľa môjho názoru dobre, že štafetu líderstva preberú v Nemecku sociálni demokrati,“ uviedol europoslanec.

 

Prispela k stabilite EÚ
Monika Beňová (Smer-SD/S/D) uviedla, že Merkelová má talent na dosahovanie kompromisov, s ktorými netreba vždy súhlasiť, no vďaka nim previedla EÚ viacerými krízami. „Obdobie jej vlády sa okrem riešenia spomínaných kríz bude spájať aj so stabilitou a prosperitou,“ uzavrela.

 Ivan Štefanec (KDH/EPP) konštatuje, že prínos Merkelovej do svetovej politiky zhodnotí až história. „Dokázala Nemecko a Európu previesť cez niekoľko kríz a vždy konzistentne stála za svojimi hodnotami. Za seba môžem konštatovať, že osobnosť jej formátu bude v politike veľmi chýbať,“ dodal.

Angela Merkelová končí po 16 rokoch na poste nemeckej kancelárky a tým sa končí aj je politická kariéra.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok