Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. jún. 2020Laura
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.11.2019 16:47 Relax
Archeológovia predstavili výsledky výskumov i najmodernejšie metódy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.11.2019 16:47 Relax

Archeológovia predstavili výsledky výskumov i najmodernejšie metódyNITRA – Stovky ľudí v stredu navštívili Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied v Nitre, aby sa v rámci dňa otvorených dverí (DOD) zoznámili s výsledkami výskumov a s prácou archeológov. Podujatie, ktoré sa koná v rámci Týždňa vedy a techniky, využili predovšetkým žiaci základných a stredných škôl.


Deti mohli na vlastné oči vidieť rôzne nálezy a zoznámiť sa nie len s prácou archeológa, ale aj ďalších vedcov. „Rozhodli sme sa, že DOD rozšírime a ukážeme nielen to, ako pracuje archeológ, ale aj ostatní vedci, ktorí sú nevyhnutnou súčasťou archeológie, napríklad archeobotanik, antropológ a ďalší. A pretože sme súčasťou projektu o virtuálnej archeológii, tak sme ukázali aj naše 3D modelovacie pracovisko, ktoré robí nielen rekonštrukcie a dokumentáciu archeologických nálezísk, ale aj tú nadstavbu, ktorá sa dá prezentovať prostredníctvom rozšírenej reality alebo modelov vytlačených v 3D tlačiarni,“ povedal o DOD archeológ Michal Holeščák.

 

Podľa slov riaditeľa AÚ Mateja Ruttkaya je cieľom podujatia ukázať verejnosti úspechy slovenskej vedy a pritiahnuť k nej hlavne mladých ľudí.

 

 

„Chceme tiež, aby návštevníci vnímali dôležitosť nášho kultúrneho dedičstva, toho, čo je tu niekde ukryté pod zemou a archeológovia to objavia a vykopú. Aby ľudia k tomu mali vzťah a dávali tomu patričnú vážnosť,“ povedal Ruttkay.

 

Vedci aj v tomto roku ukázali verejnosti rôzne metódy svojej práce. Návštevníci sa tak mohli napríklad pozrieť, ako sa analyzujú ľudské kosti a čo všetko dokážu takéto analýzy odhaliť a určiť.

 

„Uvidia tiež, ako vyzerala výstroj a výzbroj bojovníkov v rôznych obdobiach a môžu si ju aj na sebe vyskúšať. Majú tiež možnosť vyskúšať si taký malý archeologický výskum, odkrývať veci spod piesku alebo papierových vrstiev a dostať sa tak k hrobu z doby bronzovej. Mnohých veľmi lákali aj naše 3D rekonštrukcie archeologických nálezov a objektov,“ dodal Ruttkay.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok