Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2021Mikuláš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Rozdielna dĺžka dňa vyplýva zo zemepisnej šírky. Čím viac na sever, tým sú v období letného slnovratu kratšie noci a dlhšie dni.
Rozdielna dĺžka dňa vyplýva zo zemepisnej šírky. Čím viac na sever, tým sú v období letného slnovratu kratšie noci a dlhšie dni.
19.06.2020 18:35 Zaujímavosti
Astronomické leto pre tento rok začína už zajtra
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.06.2020 18:35 Zaujímavosti

Astronomické leto pre tento rok začína už zajtraAstronomické leto sa tento rok začne už v sobotu o 23. hodine 43. minúte stredoeurópskeho letného času (SELČ).


Ojedinelá záležitosť

Okamih letného slnovratu totiž z dlhodobého hľadiska kolíše a v prvej polovici 21. storočia pripadá v priestupných rokochna 20. jún. Situácia sa tak zopakuje v rokoch 2024, 2028, 2032, 2036, 2040, 2044 a 2048, ale tiež v nepriestupnom roku 2049.

 

 

Prečo máme prestupné roky?

Spôsobuje to nesúlad medzi reálnym astronomickým časom a gregoriánskym kalendárom. Kalendárny rok totiž trvá 365 dní, reálne však Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka obehne za 365 dní, 5 hodín a 49 minút, teda približne za 365 a štvrť dňa. Preto je každý štvrtý rok priestupný, teda má o jeden deň viac (29. február), aby sa táto disproporcia vyrovnala.

 

Najdlhší deň v roku 

V takýto rok potom začiatok ročných období pripadá na skorší dátum. Navyše sa tiež prestupný rok každých 400 rokov vynecháva. Nový 400-ročný cyklus sa začal práve v roku 2000 a na jeho počiatku sú disproporcie najväčšie. Zároveň je prvý letný deň najdlhším dňom v roku. Napríklad v Bratislave slnko vyjde o 4. hodine a 50. minúte SELČ, zapadne o 20. hodine 55. minúte, teda bude nad obzorom 16 hodín a 5 minút. V Košiciach nastane východ slnka o 4.31 h a západ o 20.41 h. a v Žiline bude slnko vychádzať o 4.39 h. a zapadne o 20.53 h.

 

 

Česi nemajú astronomickú noc 

Rozdielna dĺžka dňa vyplýva zo zemepisnej šírky. Čím viac na sever, tým sú v období letného slnovratu kratšie noci a dlhšie dni. Už v Českej republike napríklad vôbec nenastáva astronomická noc, teda sa celkom nezotmie. V oblastiach severného polárneho kruhu potom nastávajú známe biele noci. Za polárnym kruhom slnko nezapadá vôbec.

 

Najintenzívnejšie slnečné lúče

V okamihu letného slnovratu sa Zem na obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, keď je k našej stálici najviac priklonená severná pologuľa a slnečné lúče dopadajú kolmo práve na oblasť obratníka Raka. Pozorovateľ na obratníku Raka teda vidí slnko na poludnie priamo v zenite. Preto má tiež v tomto období slnečné žiarenie najvyššiu intenzitu. Slnko je v našich zemepisných šírkach nielen najdlhšie ale aj najvyššie nad obzorom.

 

 

Tradície 

"Badám aj vo svojej praxi, že sú ľudia v tomto čase akoby plní očakávaní," povedal psychológ Dušan Fabián. "Letný slnovrat je napokon veľmi starý sviatok, keďže začiatok leta sa oslavoval aj v predkresťanskom období. Noc počas slnovratu bola plná veselia, bujarosti, ba aj erotiky. Neskôr sa táto tradícia čiastočne premietla do Svätojánskej noci, počas ktorej sa zakladajú svätojánske ohne."

 

 

Po slnovrate hneď nov 

Zvláštnosťou tohtoročného letného slnovratu tiež je, že krátko po ňom vstupuje Mesiac do novu – presne sa tak stane 21. júna ráno o 8. hodine 42. minúte. "Vôbec nebude svietiť mesiac, noc zo soboty na nedeľu akoby symbolicky patrila len slnku," doplnil Dušan Fabián.

 

Nie je leto, ako leto 

Mesiac v nove má však tento raz aj astronomické dôsledky – 21. júna nastane prstencové zatmenie Slnka viditeľné v strednej Afrike, na Arabskom poloostrove, v Indii, v Nepále v Číne. Kým astronomické leto sa začína 20. júna pred polnocou, meteorologické leto sa začalo už 1. júna.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, Unsplash, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok