Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Spisovateľ Jozef Banáš
Spisovateľ Jozef Banáš
21.07.2020 18:00 Osobnosti
Autor knihy o M. R. Štefánikovi si myslí, že definovať ho ako vynálezcu je irelevantné
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.07.2020 18:00 Osobnosti

Autor knihy o M. R. Štefánikovi si myslí, že definovať ho ako vynálezcu je irelevantnéO Milanovi Rastislavovi Štefánikovi sme sa rozprávali so spisovateľom Jozefom Banášom, ktorý napísal jednu z kníh práve o rodákovi z Košarísk. Štefánik bol vo svojej "multifunkčnosti" známy aj tým, že v mladom veku mal hlavu plnú nápadov.


Milan Rastislav Štefánik, ktorý sa narodil presne pred 140. rokmi, bol aj kreatívcom, ktorý rád, najmä v mladosti, vytváral rôzne "zlepšováky". Okrem toho, že sa spolupodieľal na prvom návrhu vlajky ČSR, mal aj iné nápady. Vytvoril napríklad predchodcu rýchloväzby, skladaciu fajku a vylepšil prístroj na slnečné pozorovania. Prínosný chcel byť aj pre železničnú prepravu - nakreslil platňu na otáčanie lokomotívy či samočinnú výhybku. Banáš je presvedčený, že definovať Štefánika ako vynálezcu nemá zmysel. "To je, povedal by som, tisícina jeho aktivít," prezradil s tým, že išlo skôr o recesiu či akúsi zábavu v mladom veku. "To, že zlepšil traky na nohaviciach, alebo fajku, toto by som naozaj nebral vážne," dodal s tým, že Štefánik bol predovšetkým diplomatom, politikom, letcom či astronómom. "Ja to zmieňujem v knižke. Samozrejme. Však to patrí k jeho osobnosti. Ale vravím, že vynálezy sú na Štefánikovi úplne nepodstatná vec," upresnil bývalý poslanec NR SR s tým, že tieto návrhy sa vlastne ani nevyužívajú. No rodák z Košarísk si vďaka svojej kreativite a snaživosti vyslúžil aj uznanie v oblasti astronómie. "Kľúčový vynález, alebo vylepšenie, čo bol dosť vážny počin v jeho živote, bolo, keď ho prijal profesor Jansen do svojho observatória a Štefánik mu povedal, že on ten prístroj vylepší. A naozaj sa mu to podarilo," dodal spisovateľ s tým, že práve toto je možné považovať za jeho veľký technický úspech. "Nedá sa to označiť za vynález, ale skôr také technické vylepšenie," uzavrel autor knihy o M. R. Štefánikovi.

 reklama


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok