Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
26.09.2012 11:56 Zaujímavosti
Ázijské gepardy nemajú dostatok prirodzenej potravy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.09.2012 11:56 Zaujímavosti

Ázijské gepardy nemajú dostatok prirodzenej potravyÁzijské gepardy nemajú dostatok prirodzenej potravy - Zaujímavosti Gepardy štíhle indické (Acinonyx jubatus venaticus) sú nútené loviť hospodárske zvieratá, pretože ich prirodzenej koristi je nedostatok. Vyplýva to zo štúdie medzinárodného tímu vedcov, kt


Gepardy štíhle indické (Acinonyx jubatus venaticus) sú nútené loviť hospodárske zvieratá, pretože ich prirodzenej koristi je nedostatok. Vyplýva to zo štúdie medzinárodného tímu vedcov, ktorí päť rokov skúmali tieto kriticky ohrozené šelmy v dvoch prírodných rezerváciách v severovýchodnom Iráne.

Gepardy štíhle indické sa v súčasnosti vyskytujú už iba v spomínanom Iráne, pričom vo voľnej prírode ich žije len približne 70. Najväčšou hrozbou pre tento poddruh geparda je nedostatok prirodzenej potravy, ktorú tvoria predovšetkým antilopy, divé ovce a kozy. Počty týchto kopytníkov sa rapídne znížili vinou pytliakov. Niektorí odborníci preto navrhovali, že gepardy by sa mohli tejto situácii prispôsobiť tým, že by lovili viac hlodavcov a zajacov. Výsledky najnovšej štúdie publikovanej v časopise Journal of Arid Environments však dokazujú, že tomu tak nie je. 

Vedci na čele s Laurie Marker, zakladateľkou a riaditeľkou Cheetah Conservation Fund v Namíbii, prostredníctvom analýzy gepardieho trusu zistili, že hlavnou potravou gepardov sú aj naďalej stredne veľké bylinožravce, pričom v prípade nedostatku prirodzenej koristi lovia hospodárske zvieratá. "Zajace a hlodavce tvoria tiež dôležitú súčasť ich potravy, ale nie sú hlavným zdrojom výživy. Na to potrebujú malé alebo stredne veľké antilopy," uviedla Marker, ktorá spolu so svojimi kolegami navrhuje sprísniť protipytliacke pravidlá. Problémom je tiež fakt, že v prírodných rezerváciách môžu ľudia žijúci v ich okolí pásť svoj dobytok. "Rezervácie boli spočiatku nedotknuteľné, to sa však zmenilo a pastieri tam teraz môžu vodiť svoj dobytok. Ten vytláča voľné žijúce kopytníky, ktoré tvoria základ potravy gepardov," dodala Marker. Podľa nej by preto ochrane gepardov pomohlo aj vytvorenie oblastí, kde by sa dobytok nesmel pásť. 

Zdroj: SITAreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok