Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2021Tamara
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
14.10.2020 10:15 Environetky
Biodiverzita v ohrození: Vyhynúť môže až 40 percent rastlín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.10.2020 10:15 Environetky

Biodiverzita v ohrození: Vyhynúť môže až 40 percent rastlínMedzinárodné vyšetrovanie vedené britskými Kráľovskými botanickými záhradami v Kew hlási, že zhruba dve pätiny všetkých rastlinných druhov sú ohrozené vyhynutím. To je viac, než sa uvádzalo skôr. Riskujeme tak podľa biológov stratu rastlín či húb, ktoré ešte ani neboli objavené, píše denník The Independent.


"Riziko vyhynutia rastlín by mohlo byť horšie, než sa predtým myslelo," stojí doslova v prelomovej správe The State of the World' s Plants and Fungi, podľa ktorej odhadov teraz vyhynutie hrozí presne 39,4 percentu rastlín.

 

Záhrady Kew pritom vo svojej štyri roky starej správe považovali za ohrozenú "len" jednu z piatich rastlín. Od roku 2016 ide tak o značný skok, konštatuje na svojom webe Prírodovedné múzeum v Londýne.

 

Odborníci upozorňujú, že planéta môže strácať rastlinné druhy rýchlejšie, než ich dokáže veda nájsť, pomenovať a ďalej študovať, čo by mohlo mať značné negatívne dôsledky pri hľadaní potravinárskych plodín, ktoré sú odolné voči zmenám klímy, a napríklad aj novým liekom.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kew Gardens (@kewgardens),

 

Denník The Guardian v tejto súvislosti pripomína, že len vlani bolo objavených viac ako 4000 druhov rastlín a húb. Patrilo medzi ne napr. 6 nových príbuzných cesnakov v Európe a Číne, rovnako tak desiatka typov špenátu v Kalifornii či dva divoko rastúci príbuzní manioku. Ďalej snežienka objavená vďaka Facebooku alebo ker, ktorý vylučuje svoje vlastné superlepidlo. Je otázkou, ako dlho nám toto všetko vydrží.

 

Práca z Kew je vlastne akýmsi hĺbkovým pohľadom na to, ako si rastliny a huby vedú po celom svete. Je výsledkom mimoriadnej medzinárodnej spolupráce 210 vedcov zo 42 krajín. Ukazuje, ako ľudia v súčasnej dobe rastliny a huby využívajú, čo robia zle, aké vedomosti im chýbajú a u čoho hrozí nenávratná strata.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kew Gardens (@kewgardens),

 

Napríklad profesorka Juliet Brodieová z londýnskeho Prírodopisného múzea poskytla vzhľad do problematiky ohrozených morských rias, na ktoré sa jej výskum zameriava. Aj riasami, jednoduchými fotosyntetizujúcimi organizmami, tradične radenými medzi tzv. nižšie rastliny, sa tým pádom rozsiahla štúdia tiež zaoberala.

 

Sú podľa nej takou "morskou Popoluškou", a to kvôli ich nedocenenej, napriek tomu nesmierne užitočnej a zásadnej úlohe v podvodných ekosystémoch - poskytujú stanovište obrovskej škále morských živočíchov, rovnako chránia pobrežia pred eróziou a celkovo pomáhajú podporovať rozmanitosť druhov.

 

Správa zdôrazňuje naliehavú potrebu preskúmať riešenia, ktoré by spoločenstvom rastlín a húb mohli poskytnúť väčšiu šancu na prežitie - a vôbec ako čeliť všemožným otázkam, s ktorými sa musia vysporiadať človek a samotná planéta.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kew Gardens (@kewgardens),

 

Rastliny a huby sú jedným zo základných stavebných kameňov života na Zemi, môžu dokonca zachraňovať ľudské životy, ale ohrozuje ich strata biodiverzity, zhŕňajú vedci.

 

Tí preto teda teraz bojujú s časom, aby objavili, posúdili a potenciálne sa pokúsili zachrániť neznáme druhy, než úplne zmiznú, stojí v novej varujúcej správe.

 

Varovanie sa vynorilo v posledných mesiacoch a rokoch viac, OSN napríklad upozorňovala, že vyhynutie hrozí miliónu druhov rastlín i živočíchov.

 

Príroda volá o pomoc, v priebehu polstoročia sme prišli o dve tretiny zvierat

 

 reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  Unsplash @brlockwoodNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok