Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.12.2018 06:00 Zahraničie
Bizarná požiadavka: Súd zamietol mužovi žiadosť, aby mu ubral z veku 20 rokov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2018 06:00 Zahraničie

Bizarná požiadavka: Súd zamietol mužovi žiadosť, aby mu ubral z veku 20 rokovHAAG - Holanďan Emile Ratelband sa možno cíti ako 49-ročný muž, ale podľa holandského práva má 69 rokov. Holandský súd v pondelok zamietol Ratelbandovu žiadosť, aby mu z veku ubral 20 rokov. Padol tak verdikt v prípade, ktorý vyvolal pozornosť celého sveta, napísala tlačová agentúra AP.


"Pán Ratelband sa môže cítiť o 20 rokov mladší v porovnaní so svojím skutočným vekom a podľa toho aj konať," uviedol súd v meste Arnhem v tlačovom vyhlásení.

 

"Ale zmeniť dátum jeho narodenia by znamenalo, že by z registra narodení, úmrtí, manželstiev a registrovaných partnerstiev zmizlo 20 rokov záznamov. Malo by to celú škálu nežiaducich právnych a sociálnych dôsledkov," dodal súd.

 

Motivačný spíker Ratelband sa obrátil na súd minulý mesiac a argumentoval, že sa necíti na 69 rokov. Vyhlásil, že jeho žiadosť je rovnaká ako iné formy osobných zmien, ktoré už Holandsko aj svet umožňujú, napríklad nadobudnutie iného mena či pohlavia.

 

V písomnom odôvodnení rozsudku sa uvádza, že holandský zákon prisudzuje človeku práva a povinnosti založené na veku "ako napríklad právo voliť a povinnosť navštevovať školu". "Ak by sa žiadosti pána Ratelbanda vyhovelo, tieto vekové podmienky by stratili zmysel," konštatoval súd.

 

 

Ten podľa svojich slov uznáva, že "v spoločnosti je taký trend, keď sa ľudia dlhšie cítia telesne zdatní a zdraví, ale nepokladá to za dostatočný argument pre zmenu dátumu narodenia človeka".

 

Ratelbandovi sa nepodarilo súd presvedčiť, že trpí diskrimináciou z hľadiska veku. Podľa odôvodnenia rozsudku "sú dostupné aj iné možnosti, ako namietať proti vekovej diskriminácii, než zmeniť dátum narodenia".

 

Ratelband požadoval, aby bol v oficiálnych dokumentoch uvádzaný o 20 rokov mladší. Ako dôvod tohto kroku uvádzal diskrimináciu pri nadväzovaní kontaktov na zoznamovacích webových stránkach, ako aj sťažené pracovné vyhliadky. Podľa vlastných slov jeho vek neodráža jeho emocionálny stav. Svoju požiadavku prirovnal k ľuďom, ktorí túžia byť transrodovými osobami.

 

Ratelband na súde v meste Arnhem pred mesiacom požiadal, aby bol dátum jeho narodenia zmenený z 11. marca 1949 na 11. marca 1969.

 

"Keď mám 69 rokov, som limitovaný. Keď mám 49 rokov, môžem si kúpiť nový dom, jazdiť na inom automobile, môžem prijať viac práce. Ak na (webovej stránke) Tinder uvediem, že som 69-ročný, nedostanem žiadnu odpoveď. Ako 49-ročný by som bol so svojím výzorom v luxusnej pozícii," vyhlásil už skôr na súde Ratelband.

 

"Môžete si zmeniť meno. Môžete si zmeniť pohlavie. Prečo teda nie aj vek? Človeka nič nediskriminuje viac než vek," uviedol Ratelband pred časom pre holandské noviny De Telegraaf.reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok