Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. mar. 2021Albín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
16.12.2020 17:17 Šport
Bojové umenia: Aikido
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.12.2020 17:17 Šport

Bojové umenia: AikidoKaždý týždeň Vám predstavíme jedno bojové umenie. Dnes je rad na Aikido.


 

Aikido je mladé bojové umenie ktoré vzniklo na prelome 19. a 20. storočia. Založil ho Osensei Morihei Uešiba. Pochádza z prastarého japonského bojového umenia aiki-jutsu, avšak vyskytujú sa v ňom prostriedky Juda, Karate, ju-jutsu, Kenda a pod.

 

 

Slovo Aikido môžeme voľne preložiť ako ,,Cesta harmónie“. Znamená to uvesť telo a ducha na úroveň prírody a jej zákonov. Zdá sa to síce ako utopické, ale myslené je to inak. V Aikido sa aikidoka (ten kto cvičí Aikido) učí prostredníctvom techník, znehybnení, úderov a kopov zneškodniť svojho súpera.

 

Aikido trénuje telo ako celok. Ovplyvňuje duševný postoj, učí rovnováhe, koncentrácií a reaktibilite. Zmyslom techniky je vyradenie strachu a rozvoj osobnosti. V skratke učí urobiť správnu vec v správny okamih.

 

 

Nenechajte sa ale spliesť. Aikidoka využíva rovnakú silu ako útočník, akurát k tej svojej pridá aj jeho vlastnú. Vyučujú sa tam techniky tačiwaza (techniky v stoji), riwaza (vkľači, na zemi), bukiwaza (so zbraňani: Tanto (nôž), Bokken (drevený meč), Io (palica). Využíva pri tom princíp Hara (stred tela) a zvláštny dôraz je kladený na dobré dýchanie.

 

Najuznávanejšou Aikido asociáciou je Medzinárodná Aikikai – Medzinárodná aikido asociácia. Aikido sa delí na rôzne štýly ( Ki Aikido. Tradičné Aikido, Tomikiho Aikido atd.). V tomto bojovom umení sa primárne nesúťaží, okrem Tomikiho Aikida. Je to jediný štýl v ktorom prebiehajú súťaže.

 

 

Patrí medzi najrozvíjajúcejšie bojové umenia. Hlavne vďaka nie veľmi potrebných fyzických parametrov ( v Aikido je normálne ak 60 kilová žena zloží 100 kilového chlapa), ale aj kvôli filmovej propagácií Stevena Seagala, držiteľa čierneho pásu v Aikido. Toto bojové umenie propaguje v jeho filmoch (hlavne v tých prvých, napríklad: Nico, viac než zákon). Na Slovensku je veľmi dobre rozšírená sieť miest kde sa toto bojové umenie cvičí a je skoro v každom druhom okresnom meste.

 reklama


Zdroj: Lukáš Vávra Netky

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok