Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. sep. 2020Eugénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Univerzita Komenského
Univerzita Komenského
18.12.2018 18:24 Kultúra
Bratislava: NBS vydá k 100. výročiu založenia Univerzity Komenského mincu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.12.2018 18:24 Kultúra

Bratislava: NBS vydá k 100. výročiu založenia Univerzity Komenského mincuBRATISLAVA - Národná banka Slovenska vydá v júni 2019 striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote desať eur k 100. výročiu založenia Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Výtvarný návrh autora profesora Patrika Kovačovského vybrala odborná komisia. Informovala Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave.


Do súťaže bolo predložených desať výtvarných prác od siedmich autorov. Komisia odporučila prvú cenu a realizáciu návrhu Patrika Kovačovského. "Návrh najlepšie vystihuje náplň prvej národnej univerzitnej vzdelávacej inštitúcie na Slovensku," píše sa v stanovisku komisie na posudzovanie výtvarných návrhov pamätných mincí a zberateľských mincí.

 

Na druhom mieste bol ocenený ďalší výtvarný návrh Patrika Kovačovského a rovnako návrh Márie Podlaufovej. Tretia cena nebola udelená. Ďalšiu cenu za kvalitne spracovaný návrh získal Vladimír Pavlica.

 

"Sté výročie UK v Bratislave pripadá na 27. júna 2019. V súvislosti so storočnicou najväčšej a najstaršej slovenskej univerzity bude vydaná aj známka a medaila," priblížil rektor UK Karol Mičieta.

 

Ilustračné foto. Zdroj: NBS

 

Slovenská pošta vydá príležitostnú poštovú známku v nominálnej hodnote 1,90 eura v náklade 200.000 ks. Motívom je portrét Jána Amosa Komenského, priečelie budovy UK a žezlo rektora UK so znakom SR.

 

Podobné motívy bude niesť aj pamätná medaila, ktorú univerzita dáva vyhotoviť pri príležitosti svojho jubilea v Mincovni Kremnica. Na averze medaily z patinovaného striebra je podobizeň Jána Amosa Komenského a na reverze historická budova univerzity na Šafárikovom námestí.

 

Autorom výtvarného návrhu je Alojz Drahoš, ktorý pôsobí na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UK.

 reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok