Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2021Drahomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Župa predstavila budúcnosť Patrónky, má tam vzniknúť multifunkčný areál
Župa predstavila budúcnosť Patrónky, má tam vzniknúť multifunkčný areál
24.11.2020 14:38 Domov
Bratislavská Patrónka dostane nový šat, župa tam vybuduje multifunkčný areál
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.11.2020 14:38 Domov

Bratislavská Patrónka dostane nový šat, župa tam vybuduje multifunkčný areál



BRATISLAVA 24. novembra (SITA) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) predstavil projekt revitalizácie rozsiahleho priestoru v lokalite bývalej továrne na Patrónke v Bratislave. Vzniknúť tu má viacúčelový areál s priestormi pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia a ďalšie voľnočasové aktivity.


„Vybudovanie multifunkčného areálu na Patrónke je bez preháňania unikátny a ambiciózny projekt, ktorý nielenže oživí túto lokalitu, ale tiež prinesie pre obyvateľov množstvo atraktívnych funkcií. Našim zámerom je, aby v areáli vznikol priestor pre školstvo, kultúru, umenie, či šport. Dôležitou súčasťou priestoru má byť aj pamätník reflektujúci na smutnú židovskú históriu v tejto lokalite. Projekt má nielen lokálny, ale i nadmestský význam. Na Slovensku ide o jedinečný projekt svojho druhu,“ priblížil predseda bratislavského kraja Juraj Droba. Župní poslanci budú o revitalizácii rokovať na decembrovom Zastupiteľstve BSK.

 



Projekt počíta aj so zachovaním historických stavieb, či už väčších, alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Pôvodné obnovené objekty budú podľa potreby doplnené novými. Areál vlastní Bratislavský samosprávny kraj, jednotlivé budovy prenajíma menším podnikom. 

 

 

Vynovený priestor bude určený pre širokú verejnosť i pre Domov sociálnych služieb Rosa, ktorý sa aktuálne v areáli nachádza. Má tu vzniknúť aj nová škola a kultúrno-kreatívne centrum pre ľudí z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia.

 

 

Projekt počíta aj s novými cyklotrasami prepájajúcimi bratislavskú ZOO so Železnou studienkou. Župa uvažuje aj s revitalizáciou nábrežia pôvodného vodného toku Vydrice s dôrazom na zachovanie existujúcej zelene.

 

 

„Ideový zámer pripravujeme v spolupráci so súkromným sektorom. Projekt bude rozdelený na niekoľko etáp a prvé výsledky, najmä pre verejnosť, by mohli byt viditeľné už v roku 2022,” dodala riaditeľka BSK Patrícia Mešťan.

 

 

Názov lokality vznikol podľa hovorkyne BSK Lucie Forman začiatkom 20. storočia a bol hovorovým označením pre továreň na patróny, ktorú postavil viedenský podnikateľ Juraj Roth.

 

V roku 1918 ju prevzal Československý štát a z bezpečnostných dôvodov bola v rokoch 1935-1938 postupne likvidovaná, čo urýchlila aj tragická udalosť v roku 1930, keď pri výbuchu náplne do patrónov zhorelo sedem robotníkov.



reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  Monika Kováčová



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok