Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. máj. 2020Iveta
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
13.10.2010 10:59 Zaujímavosti
Bratislavský kraj žiada výnimku pre osemročné gymnáziá v regióne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.10.2010 10:59 Zaujímavosti

Bratislavský kraj žiada výnimku pre osemročné gymnáziá v regióne
Dostať sa na osemročné gymnáziá už nebude také jednoduché. Krajský školský úrad (KŠÚ) v Bratislave vydal rozhodnutie, že gymnázia môžu v školskom roku 2011/12 prijať len päť percent z populačného ročníka, teda päť percent zo všetkých piatakov základných škôl. Znamená to, že sa môže otvoriť jedna trieda s ôsmimi až deviatimi žiakmi. Bratislavský samosprávny kraj preto žiada výnimku pre osemročné gymnáziá v regióne, aby školy v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti otvorili v školskom roku 2011/12 maximálne 11 tried s 20 žiakmi v každej triede.
Vedenie BSK, ktoré má v pôsobnosti 11 osemročných gymnázií, sa voči rozhodnutiu KŠÚ odvolalo, nakoľko takýto počet žiakov nepovažuje za dostatočný pre zabezpečenie plnohodnotného výchovno-vzdelávacieho procesu. Samospráva požaduje, aby bolo určené percento z celého populačného ročníka v rámci Slovenskej republiky. Argumentuje aj tým, že nie sú zohľadnené regionálne rozdiely medzi jednotlivými krajmi, ani medzi okresmi v rámci regiónu.
Podľa predsedu BSK Pavla Freša je potrebné pri určovaní plánu výkonov pre osemročné gymnáziá diferencovať prístup k jednotlivým regiónom. "Bratislavský kraj má nielen najväčšiu koncentráciu obyvateľov, ale aj škôl a teda aj vyšší záujem o túto formu štúdia. A preto zápasíme viac ako iné kraje, aby táto päťpercentná hranica bola zrušená," povedal. Situáciu komunikoval s riaditeľmi škôl aj s ministerstvom školstva, kde požiadal o udelenie výnimky. "Zatiaľ máme iba byrokratické odpovede. Odvolali sme sa voči nim a čakáme finálne rozhodnutia. Ale myslím si, že to, ako veľmi chcú ľudia osemročné gymnázia preváži a zdravý rozum zvíťazí," dodal Frešo.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok