Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Sputnik V
Sputnik V
27.04.2021 12:27 Zahraničie
Brazílsky regulačný úrad odmietol povoliť používanie vakcíny Sputnik V
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.04.2021 12:27 Zahraničie

Brazílsky regulačný úrad odmietol povoliť používanie vakcíny Sputnik VBRAZÍLIA - Brazílsky národný zdravotnícky regulačný úrad Anvisa v pondelok odmietol používanie ruskej vakcíny Sputnik V.


Brazílsky národný zdravotnícky regulačný úrad Anvisa svoje rozhodnutie zdôvodnil nedostatkom dát. „Z dôvodu nedostatku konzistentných a spoľahlivých údajov, správna rada Anvisa jednohlasne rozhodla neodporučiť mimoriadny import ruskej vakcíny Sputnik V," uviedol úrad vo vyhlásení. Dávky tejto očkovacej látky už pritom doviezli do štrnástich brazílskych štátov.

 


Anvisa skonštatovala, že má nedostatočné dáta týkajúce sa „kontroly kvality, bezpečnosti a účinnosti" a tiež, že inšpekcia v Rusku nedokázala „identifikovať výrobcov biologických farmaceutických zložiek použitých pri výrobe ruskej vakcíny". „Neboli tiež identifikované výrobné podmienky, ktoré by demonštrovali, že produkty sú konzistentne vyrábané a kontrolované", pokračoval úrad v správe, pričom tiež upozornil, že ich kontrolný tím nevpustili do zariadení Gamalejovho národného výskumného centra, ktoré vakcínu vyvinulo.

 

Mohlo by vás zaujímať: Očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V sa spustí už o pár dní

„Nikdy nedovolíme, aby boli milióny Brazílčanov vystavené produktom bez riadneho overenia kvality, bezpečnosti a účinnosti, alebo, pri najmenšom, vzhľadom na vážnosť situácie, v ktorej sa nachádzame, aspoň s priaznivým pomerom rizika a prínosu," povedal Antonio Barra Torres, riaditeľ Anvisa.

 Brazília od začiatku pandémie registruje už takmer 392-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19, čo je druhé najvyššie číslo za Spojenými štátmi. Nákazu koronavírusom, podľa údajov americkej Johns Hopkins University, dosiaľ potvrdili u viac ako 14,3 milióna ľudí. Rusi prostredníctvom sociálnej siete rozhodnutie odmietli ako „politické", pričom vraj nemá nič spoločné s prístupom k informáciám alebo vedou. "Ministerstvo zdravotníctva Spojených štátov vo svojej výročnej správe z roku 2020, pred niekoľkými mesiacmi, verejne skonštatovalo, že americký zdravotnícky attaché 'presvedčil Brazíliu, aby odmietla ruskú vakcínu proti COVID-19'," dodali tv reakcii.

 

 Podľa výrobcu už vakcínu distribuovali do 60 krajín sveta, vrátane členských štátov Európskej únie, Maďarska a Slovenska. Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv však tiež vyjadril obavy v súvislosti s nedostatkom dát, pričom konštatoval, že vakcíny, ktoré do krajiny dodali, sa líšia od látok dodaných inde, čo ruský výrobca označil za „fake news".

 

Prečítajte si: Slováci stále nedôverujú vakcínam proti COVID-19, očkovanie by odmietla takmer štvrtina opýtaných
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová/ Euronews.com

Foto:  SITA/ reprofoto YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok