Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Brexit
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Brexit. Otvorte časovú os udalostí.
Brexit je každým ďalším dňom pre Britániu čoraz viac reálnejší.
Brexit je každým ďalším dňom pre Britániu čoraz viac reálnejší.
08.10.2019 11:07 Zahraničie
Británia preverila nový colný režim, ktorý sa v krajine uplatní po jej prípadnom odchode z EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2019 11:07 Zahraničie

Británia preverila nový colný režim, ktorý sa v krajine uplatní po jej prípadnom odchode z EÚLONDÝN - Británia počas dnešného dňa revidovala colný režim, ktorý vstúpi do platnosti v prípade jej odchodu z Európskej únie (EÚ) bez dohody. Vláda predstavila svoj plán na jeden rok, podľa ktorého bude 88 % z celkového dovozu v rámci tzv. dočasného colného režimu oslobodeného od poplatkov.


Nový režim predstavuje víťazstvo pre ministerstvo financií, ktoré chcelo udržať clá na nízkej úrovni v prípade odchodu z EÚ, aby predišlo zvyšovaniu inflácie vo vysoko nestabilnej ekonomike. Predchádzajúci, marcový návrh bezcolného režimu počítal s dovoznými clami na 13 % tovaru vrátane niektorých mäsových a mliečnych výrobkov, áut, keramiky a hnojív. Jeho cieľom bolo podporiť farmárov a výrobcov na ostrovoch.

 

 

Britská vláda v snahe nájsť rovnováhu medzi udržaním spotrebiteľských cien na nízkej úrovni a vyhnúť sa pritom "rozpadu domácej výroby" uviedla, že ak to okolnosti vyžadujú, colný režim je možné zmeniť aj okamžite, teda hneď od prvého dňa platnosti. Do odchodu Spojeného kráľovstva z európskeho bloku, ktorý je jeho kľúčovým obchodným partnerom, už zostáva len 23 dní. Vláda premiéra Borisa Johnsona preto zintenzívňuje prípravy aj na potenciálne chaotický brexit bez dohody.

 

 

Londýn prvýkrát uverejnil dočasný colný režim pred pôvodným dátumom odchodu na konci marca. Revidovaný plán zahŕňa pripomienky v rámci spätnej väzby od priemyslu. Znižuje clá na nákladné autá, zavádza clá na ďalšie odevné výrobky a upravuje poplatky za bioetanol s cieľom zachovať podporu výrobcov pohonných hmôt v Spojenom kráľovstve, ktorí sú dôležití pre národnú infraštruktúru.

 

 

Vláda ponechala určitý stupeň ochrany britských výrobcov, napríklad automobiliek a farmárov, zatiaľ čo mnoho iných odvetví bude čeliť lacnejšej konkurencii zo zahraničia.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pixabay, TASR, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok