Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Brexit
8. aug. 2020Oskár
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Brexit. Otvorte časovú os udalostí.
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier
20.06.2017 11:40 Zahraničie
Britský vyjednávač pre brexit Barnier, vyjadril veľkú spokojnosť s priebehom prvých rokovaní o vystúpení Británie z EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.06.2017 11:40 Zahraničie

Britský vyjednávač pre brexit Barnier, vyjadril veľkú spokojnosť s priebehom prvých rokovaní o vystúpení Británie z EÚBRUSEL - Rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ sa začali dobre, vyhlásil po prvom dni rokovaní s Britániou hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.


S britským ministrom pre brexit Davidom Davisom sa dohodli na vytvorení pracovných skupín venovaných právam občanov a finančnému vyrovnaniu. "Prvé rokovania boli užitočné, vykročili sme správnou nohou," vyhlásil Barnier. Jeho britský rokovací partner David Davis uviedol, že na dnešných rokovaniach bol vytvorený "pevný základ na ďalšie diskusie."

 

Obe strany sa dohodli, že budú rokovať jeden týždeň v mesiaci a čas medzi rokovaniami využijú na prípravu prerokúvaných dokumentov. Zatiaľ sú naplánované ďalšie štyri kola rokovaní. Posledné z nich bude v októbri, teda v období, dokedy sa Únia chce dohodnúť na podmienkach brexitu a spustiť druhú časť rokovaní venovanú budúcemu usporiadaniu vzťahov.

 

"Naším cieľom je dohodnúť sa na kľúčových otázkach britského odchodu čo najskôr. Tými sú práva občanov, finančné vyrovnanie a otázky hraníc, najmä v Írsku. Európska rada pod vedením Donalda Tuska potom môže rozhodnúť, či sme dosiahli dostatočný pokrok alebo nie a môžeme sa pohnúť k debate o budúcich obchodných vzťahoch," vysvetlil Barnier.

 

S Davisom sa dohodli na vytvorení troch pracovných skupín. Jedna bude venovaná právam občanov, druhá finančnému vyrovnaniu a tretia sa bude zaoberať ostatnými témami. Určili tiež dvoch svojich zástupcov, ktorí budú mať na starosti otázku hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou.

 

"Budeme vždy pracovať s Britániou a nie proti nej. Z mojej strany nebude žiadne nepriateľstvo, budem konštruktívny," skonštatoval Barnier na spoločnej tlačovej konferencii.

Davis označil rozvrh rokovaní za ambiciózny, ale splniteľný. S Barnierom majú podľa neho rovnaký názor na to, že chcú zaručiť právnu istotu občanom žijúcim v Únii i Británii a zachovať medzi oboma celkami "čo najsilnejšie partnerstvo".

 

"Dnešok je začiatkom cesty pre Spojené kráľovstvo a EÚ. Je pred nami dlhá cesta, ale začali sme dobre. Prvé kritické kroky sme spravili spoločne," zhrnul prvý deň rokovaní britský minister. Dnešným dňom sa začali približne jedenapolročné rokovania, ktoré by mali viesť k uzavretiu dohody o brexite. Konečný dátum brexitu je stanovený na 29. marca 2019. Teoreticky sa môže posunúť, ak s tým budú súhlasiť všetky členské štáty vrátane Británie.

 

O výsledkoch dnešného rokovania bude Barnier koncom týždňa podrobne informovať lídrov členských štátov EÚ na summite Európskej rady v Bruseli. Davis avizoval, že britská premiérka Theresa Mayová ostatným lídrom na summite vysvetlí, ako si predstavuje ďalší postup. Budúci pondelok podľa jeho slov Mayová zverejní podrobný dokument obsahujúci britskú predstavu o brexite.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok