Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ján Budaj
Ján Budaj
04.06.2017 10:31 Domov
Budaj chce zaviesť dva pamätné dni týkajúce sa okupácie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.06.2017 10:31 Domov

Budaj chce zaviesť dva pamätné dni týkajúce sa okupácieBRATISLAVA - Zaviesť dva nové pamätné dni súvisiace s okupáciou Československa do slovenského kalendára je cieľom návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch z dielne opozičného poslanca Jána Budaja (OĽaNO-NOVA). Právnou normou sa bude parlament zaoberať na júnovom zasadnutí.


Pamätným dňom má byť 21. august - "Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968" a 21. jún - "Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991". "Týmito dvoma dňami je vymedzených 23 rokov okupácie," uviedol Budaj.

 

Poslanec pripomína, že išlo o násilné, vojenské potlačenie vtedajšieho pokusu o demokratizačné politické zmeny v Československu a začiatok procesu tzv. normalizácie, ktorej dôsledky sa prejavujú doteraz. "V prvých týždňoch okupácie v dôsledku streľby do bezbranných ľudí, dopravných nehôd spôsobených bezohľadnosťou sovietskych vodičov a kriminálnych činov, pripravili okupačné jednotky o život najmenej 135 občanov, z toho 40 zahynulo na Slovensku, alebo odtiaľto pochádzalo. Následne od 1. januára 1969 do 21. júna 1991 pripravila okupácia o život najmenej 267 Čechov a Slovákov, ďalšie tisíce našich občanov utrpeli pri nehodách zranenia," vysvetľuje Budaj.

 

Člen klubu Obyčajných poukázal aj na skutočnosť, že okupácia vyvolala aj výraznú emigračnú vlnu. V rokoch 1968 až 1969 utieklo z krajiny viac ako 70.000 občanov a v období následnej tzv. normalizácie utekalo priemerne 5000 občanov ročne. "Za celú dobu existencie komunistického režimu ušlo z Česko-Slovenska viac ako 200.000 ľudí," poznamenal Budaj.

 

Podľa jeho slov posledný transport so sovietskymi vojakmi bol vypravený 19. júna 1991 z Milovíc a o dva dni neskôr, teda 21. júna, prekročil východnú hranicu Slovenska. "Proces odsunu okupačných vojsk bol formálne ukončený podpisom protokolu o ukončení odsunu 25. júna 1991 a o dva dni neskôr naše územie opustil aj posledný zástupca okupačnej sovietskej armády, veliteľ Strednej skupiny vojsk generálplukovník Eduard Vorobjov.

 

Budaj vysvetľuje, že v návrhu pomenovania pamätných dní používa aktuálne platný názov Česko-Slovensko tak, ako je od roku 1990 zakotvený v kodifikačných Pravidlách slovenského pravopisu a Krátkom slovníku slovenského jazyka.

Na Slovensku máme v súčasnosti päť štátnych sviatkov, desať dní pracovného pokoja a 17 pamätných dní.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok