Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2022Berta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
30.03.2022 15:38 Relax
Bude nás mať od apríla kto ošetriť? Ambulancie nemajú zmluvy s VšZP
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.03.2022 15:38 Relax

Bude nás mať od apríla kto ošetriť? Ambulancie nemajú zmluvy s VšZPBRATISLAVA – Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa nedohodol so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti. Od 1. apríla tak budú lekári s poisťovňou v nezmluvnom vzťahu, pričom pacientom budú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.


Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa nedohodol so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti. Od 1. apríla tak budú lekári s poisťovňou v nezmluvnom vzťahu, pričom pacientom budú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pre TASR to potvrdila výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Bedušová.

 

Ako uviedla, VšZP nepristúpila na požiadavky zväzu a odmietla tiež návrh o prijatí zmluvy na prechodné obdobie. ZAP podľa jej slov ponúkol štátnej zdravotnej poisťovni možnosť, že prijme jej podmienky a uzavrie zmluvu na mesiac, aby bola pre pacientov zabezpečená zdravotná starostlivosť, kým sa budú konať ďalšie rokovania. „Ponuku odmietli, tlačia nás do podpisu zmluvy do konca roka,“ doplnila Trenčanská Bedušová.

 

Naopak, lekári združení v Aliancii všeobecných lekárov Slovenska (AVLS), sa s VšZP na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti od 1. apríla dohodli.

 

„Dosiahli sme maximum možného aj vďaka rozumným kompromisom na oboch stranách. V slovenskom zdravotníctve stále reálne chýba vyše 360 miliónov eur a je zrejmé, že jeho dofinancovanie v najbližších mesiacoch je nevyhnutné a nemožno ho donekonečna tlačiť pred sebou,“ povedala prezidentka aliancie Monika Palušková. Ozrejmila, že s VšZP aj súkromnou Union zdravotnou poisťovňou majú lekári v AVLS platné zmluvy do konca roka 2022. S Dôverou naďalej rokujú.

 

Slovenská lekárska komora (SLK) odmieta stupňovanie tlaku na zdravotníkov a očakáva konkrétne návrhy na určenie reálnych cien výkonov zdravotnej starostlivosti, ktoré budú pretavené do návrhov od zdravotných poisťovní. Plánuje tiež zverejniť informáciu pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako postupovať v prípade nezmluvného vzťahu k poistencovi nezmluvnej poisťovne. „V prípade, že obdržíme v tomto ohľade usmernenie, ktoré sme žiadali od Ministerstva zdravotníctva SR, budeme o ňom lekárov informovať taktiež,“ dodala komora.

 

 

Vyjadrenie VšZP 

 

Napriek intenzívnym rokovaniam Všeobecnej zdravotnej poisťovne so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP)  o zmenách zmluvných podmienok nedošlo k vzájomnej dohode. VšZP preto pokračuje v rokovaniach s  jednotlivými členmi ZAP, ktorí majú záujem dohodnúť sa v záujme pacienta a pokračovať v zmluvnom vzťahu s VšZP aj od 1. 4. 2022.

 

Poskytovateľov ambulantnej starostlivosti, ktorí sa rozhodnú nepokračovať v zmluvnom vzťahu, bude VšZP postupne nahrádzať novými ambulanciami, ktoré poisťovňu požiadali o zazmluvnenie. Poistencov tak môžeme ubezpečiť, že VšZP urobí všetko pre to, aby sieť ambulantných lekárov bola i naďalej naplnená a aby každý pacient dostal potrebnú zdravotnú starostlivosť.

 

 

 

Možno vás zaujme: Prezidentka podpísala novelu zákona o rozpočtových pravidláchreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky TS

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok