Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Béla Bugár, Most-Híd
Béla Bugár, Most-Híd
23.06.2015 17:09 Domov
Bugár: Aj utečenci sú ľudia, musíme im pomôcť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.06.2015 17:09 Domov

Bugár: Aj utečenci sú ľudia, musíme im pomôcťBRATISLAVA – Strana Most-Híd nesúhlasí s povinným zavedením kvót pre utečencov, Slovensko ako jedna z krajín Európskej únie však musí byť solidárne a pomôcť pri riešení situácie s migrantmi na juhu Európy.


„Slovensko je totiž schopné pomôcť aj viac ako 800 utečencom, lebo je solidárne a v relatívne dobrej ekonomickej kondícii. Nepotrebuje k tomu kvóty z Bruselu. Buďme otvorení a aktívni v tejto otázke. Náš prejav solidarity môže byť napríklad dohoda so susedným štátom na poskytnutie kapacity v našich zariadeniach pre utečencov,“ povedal v parlamentnej rozprave k téme migrantov Bugár.

 

Predseda strany Most-Híd vyslovil presvedčenie, že treba začať bilaterálne rokovania s krajinami, "odkiaľ je prúd utečencov najsilnejší". Problém s utečencami sa podľa Bugára musí riešiť hlavne v štátoch, z ktorých odchádzajú. „Problémy afrických štátov treba riešiť na mieste, kde vznikajú, pričom pozitívne príklady už existujú. Len takýto postup môže dlhodobo redukovať aj migračný tlak na Európu,“ dodal. 

 

Líder Mosta-Híd vyzval odmietnuť povrchné riešenia typu: „všetci nech idú domov, nech sem nikto nepríde, zatvorme hranice, nota bene postavme múry, ploty a všetko bude dobré. Migrácia nech je problémom niekoho iného“. „Takéto kvázi riešenia musíme odmietnuť, a to bez ohľadu na to, koľko občanov si myslí toto isté – je to úzkoprsý a krátkozraký názor,“ poznamenal Bugár. Podľa jeho slov treba upozorniť všetkých politikov, aby narážkami na možných teroristov medzi migrantmi nevyvolávali nebezpečné vášne. „Nehľaďme na nich ako na zdroj nebezpečenstva, ale ako na ľudí, ktorí sa nachádzajú v núdzi a nebezpečenstve života,“ povedal predseda strany Most-Híd. 

 

Pripomenul, že imigranti sú ľudia, ktorí z politických, náboženských alebo aj z ekonomických dôvodov utekajú z vlastnej krajiny. Postoje Slovenska v imigračnej politike EÚ by podľa Bugára mali vychádzať aj z faktov a historických skúseností našej krajiny, z ktorej za minulé storočie odišlo takmer milión ľudí za lepším životom na Západ. 

 

Predseda strany Most-Híd odmietol sobotňajší pochod extrémistov ulicami Bratislavy. „Radikálni nacionalisti v sobotu začali svoju volebnú kampaň. Našli si svoju obeť aj do tejto kampane. V tej minulej to boli Rómovia, dnes sú to migranti. Bol by som nerád, keby postoje tejto krajiny a tohto parlamentu vychádzali na jednej strane z extrémizmu a na druhej strane z fanatizmu, ktorý je založený na dezinformáciách. Toto je ten moment, keď musíme urobiť tie správne a nie tie populárne kroky,“ vyzval Bugár poslancov. 

 

Úlohou EÚ je podľa neho zastaviť prílev ekonomických migrantov, a to riešením situácie v ich domovských krajinách. Členské štáty únie musia robiť svoje azylantské procesy poriadne a chrániť vonkajšie hranice EÚ pred novými ekonomickými migrantmi. Zároveň podľa Bugára musí EÚ prejaviť svoju solidaritu voči migrantom na území svojich členských štátov. „Musíme si uvedomiť, že ustúpenie z princípov solidarity by znamenalo ustúpenie aj z pozície európanstva. Slovensko ako jedna z krajín EÚ bude vtedy silné, ak nebude paranoidné a sebecké, a keď bude otvorené, sebavedomé a solidárne,“ uzavrel Bugár.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok