Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.02.2017 15:54 Domov
Bývalí vedúci odborov priznali korupčný zločin, odišli s podmienkou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.02.2017 15:54 Domov

Bývalí vedúci odborov priznali korupčný zločin, odišli s podmienkouBANSKÁ BYSTRICA – Prípravu na korupciu priznali dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dvaja bývalí vedúci odborov na Okresnom úrade v Rožňave.


Súd to akceptoval ako poľahčujúcu okolnosť a uložil im podmienečné tresty odňatia slobody. Dvojica chcela získať úplatky od prevádzkovateľov motorových vozidiel, ktorí nemali vykonané kontroly na staniciach technickej kontroly. Bývalý vedúci odboru pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie 44-ročný Ondrej B. dostal tri roky podmienečne a jeho 32-ročný kamarát Jozef S. dva roky podmienečne. Obom súd zakázal vykonávať aj funkcie a zamestnať sa v štátnej správe. Rozsudok nie je právoplatný, hoci obaja obžalovaní sa voči verdiktu neodvolali, ale prokurátor sa vyjadrí v zákonnej lehote.


Skutok sa stal v máji 2015 na Okresnom úrade v Rožňave. Vo svojej kancelárii vtedajší vedúci odboru pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Ondrej B. spolu s kamarátom a vedúcim iného odboru na tom istom úrade Jozefom S. sa pripravovali na to, ako získať úplatky. Mohli ich dostať od prevádzkovateľov motorových vozidiel, ktorí nemali vykonané technické a emisné kontroly v stanovených lehotách, za čo im úrad mohol v správnom konaní uložiť pokutu po 332 eur za každé vozidlo, ktoré neprešlo obomi kontrolami a prípadne ho vyradiť z evidencie. Dvojica úradníkov mienila osloviť prevádzkovateľov s tým, že za úplatok nebudú voči nim uplatňovať správne konanie hneď, ale až neskôr.


Prípravu na zločin prijímania v spolupáchateľstve však zachytila polícia na obrazový a zvukový záznam. Nasledovalo trestné stíhanie oboch aktérov možného „kasírovania“. V prípade vedúceho odboru cestnej dopravy išlo nielen o prípravu na zločin prijímania úplatku, ale aj o zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, pretože vo veci rozhodoval. Jeho kolega Jozef mal podiel „iba“ na pripravovanej korupcii.


Obaja úradníci sa na súde priznali a svoje konanie oľutovali. Senát im uložil miernejšie tresty vzhľadom na priznanie, spoluprácu pri objasňovaní trestnej činnosti a doterajší bezúhonný spôsob života. Prísnejší trest tri roky podmienečne s probačným dohľadom súdu a zákaz vykonávať funkciu v štátnej správe dostal Ondrej B., pretože spáchal dva trestné činy. Jeho kamarát Jozef S. dostal dva roky podmienečne a zákaz zamestnania v štátnej správe.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok