Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.06.2017 18:20 Domov
Bývalý starosta obce Ladomirová si za subvenčný podvod posedí sedem rokov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.06.2017 18:20 Domov

Bývalý starosta obce Ladomirová si za subvenčný podvod posedí sedem rokovBANSKÁ BYSTRICA – Trest sedem rokov odňatia slobody nepodmienečne vymeral dnes senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pre bývalého starostu obce Ladomirová 51-ročného magistra Ladislava B.


Uznal ho za vinného z pokračovacieho zločinu prečinu subvenčného podvodu a za pokus zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Bývalý starosta svojím protiprávnym konaním dostal jednu z najväčších obcí Svidníckeho okresu do nútenej správy a v minulom roku začal na chod Ladomirovej dohliadať štát. Ladislav B. i obhajca sa na vyhlásení rozsudku ospravedlnili a vyjadria sa po jeho doručení. Prokurátor sa odvolania vzdal.

Banskobystrický senát zrušil predchádzajúce rozsudky nad Ladislavom B. a vyhlásil spoločný úhrnný rozsudok za štyri skutky, pričom uznal vinu vo všetkých štyroch prípadoch. Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku vo všetkých prípadoch bol starostov postup rovnaký. Kým v prvých troch bol Ladislav B. úspešný a príspevky z eurofondov a od štátu dostal, vo štvrtom jeho protiprávne konanie včas odhalili a stíhali ho za pokus zločinu.

Ladislav B. v septembri 2013 požadoval príspevok na zvýšenie zamestnanosti s tým, že obec spĺňa všetky stanovené podmienky na jeho poskytnutie. Potrebné doklady však nezodpovedali reálnej skutočnosti a niektoré boli nepravdivé a falošné. Takto pripravil Úrad práce a sociálnych vecí a rodiny v Bardejove o 3 600 eur.

Ďalším prípadom Ladislava B. bol projekt na rozšírenie kamerového systému v obci so zámerom znížiť kriminalitu. V žiadosti o nenávratný finančný príspevok opäť figurovali nepravdivé údaje a fiktívne potvrdenia. Tým pre Ministerstvo vnútra SR vznikla škoda sedemtisíc eur.

Aj tretí nápad starostu mal rovnaké podvodné znaky, ako predchádzajúce dva. V septembri 2014 požiadal Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Bardejove o poskytnutie nenávratného finančného príspevku 4 500 eur na podporu rozvoja miestnej a regionálnej zamestnanosti. Účelom príspevku bolo vytvorenie dvoch pracovných miest na funkciu správcu budov, objektov a potokov obecného úradu. Práca mala trvať od októbra 2014 deväť mesiacov. K žiadosti opäť priložil fiktívne doklady. Požadovaný príspevok v plnej výške nakoniec obec nedostala, iba necelých 550 eur, čo išlo na škodu bardejovského úradu.

Na projekt obnovy Ladomirovej ako obce postihnutej povodňou Ladislav B. očakával viac ako 390-tisíc eur z eurofondov a zo štátneho rozpočtu. No opäť predkladal nepravdivé údaje, napríklad o tom, že obec nemá nedoplatky voči Sociálnej poisťovni, pritom mala dlh viac ako dvanásťtisíc eur. Zdravotným poisťovniam Ladomirová vtedy dlhovala vyše jedenásťtisíc eur. Starosta však v čestnom vyhlásení tvrdil, že všetky informácie v žiadosti sú úplné a správne. Na podvodné konanie Ladislava B. sa zavčasu prišlo a obvinili ho z pokusu zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a z pokusu subvenčného podvodu.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok