Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
18.10.2010 12:05 Ekonomika
Castor&Pollux spúšťa závod na unikátne recyklovanie plastov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2010 12:05 Ekonomika

Castor&Pollux spúšťa závod na unikátne recyklovanie plastov
Závod na spracovanie plastov s unikátnou recyklačnou technológiou spúšťa v týchto dňoch v Lieskovci pri Zvolene do skúšobnej prevádzky spoločnosť Castor & Pollux. Hodnota investície je 13,3 milióna eur a sumou 3,32 milióna eur na ňu prispel aj Recyklačný fond.
"Výnimočnosť technológie spočíva v spracovaní znečistených, zmesových a inak problémových druhov plastových odpadov, pochádzajúcich zo starých automobilov, ale aj skládok komunálnych odpadov, chemickou cestou," uviedla pre TASR na dnešnej tlačovej konferencii vo Zvolene podpredsedníčka predstavenstva Castor & Pollux Jarmila Grujbárová.
Takto sa získajú kvalitné druhotné suroviny a súčasne vzniknutá plynná fáza poslúži na ohrev reaktora. Výsledné produkty sa môžu ďalej spracovávať v rafinériách alebo využiť ako komponenty v palivách, či opäť ako surovina na výrobu plastov. "Na plnú kapacitu by sa prevádzka mala dostať niekedy v apríli 2011 a k súčasným 20 zamestnancom by malo pribudnúť ďalších šesť," pripomenula Grujbárová.
Technológia dokáže spracovať zhruba 1000 ton plastových odpadov mesačne a výstupom je 500 až 700 ton vysokokalorických ropných produktov použiteľných ako prísady do palív, pohonných látok, alebo na výrobu elektrickej energie.
Technológia, ktorá začala pracovať ako zatiaľ jediná na Slovensku, je chránená medzinárodnými patentmi. Projekt je ekonomicky sebestačný a environmentálne prijateľne zneškodňuje aj také druhy plastového odpadu, s ktorými boli doteraz problémy. Jeho návratnosť by podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Jána Badžgoňa nemala byť viac ako šesť rokov.
Na Slovensku sa ročne vyprodukuje asi 1 milión ton odpadov. Z toho je asi 110.000 ton plastov. Podľa Správy o stave životného prostredia SR za rok 2008 bolo z vtedajšieho množstva 81.415 ton vyprodukovaných plastov zhodnotených necelých 44 %.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok