Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
23. apr. 2021Vojtech
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Česi nepredĺžili núdzový stav
Česi nepredĺžili núdzový stav
12.02.2021 10:56 Zahraničie
Česká vláda nepredĺžila núdzový stav, ak sa tak nestane, mohli by prestať platiť núdzové opatrenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.02.2021 10:56 Zahraničie

Česká vláda nepredĺžila núdzový stav, ak sa tak nestane, mohli by prestať platiť núdzové opatreniaČeská republika - Vláda neodobrila návrh na predĺženie núdzového stavu a tak zrejme zostane na svedomí a snahe občanov aby sa popasovali s v boji s pandémiou. Pretože bez núdzového stavu nemožno vyhlásiť takmer väčšinu núdzových opatrení.


Súčasný núdzový stav v Českej republike platí len do 14. februára. Po včerajšom rokovaní vláda núdzový stav nepredĺžila, čo by mohlo znamenať, že skončí i platnosť takmer všetkých opatrení, vzhľadom k tomu, že tie je možné nariadiť len počas núdzového režimu.

 

 

"Je len otázkou času, kedy dôjde k postupnému zhoršeniu situácie a kedy by sme sa k núdzovému stavu museli vrátiť. Bude nás to akurát všetky stáť oveľa viac, a nielen peňazí," uviedol po jednom z rokovaní vlády Blatný s tým, že verí tomu, že sa kabinetu podarí nájsť zhodu s opozíciou.

 

 

No nepodarilo sa a česká Poslanecká snemovňa na štvrtkovej mimoriadnej schôdzi neschválila vládny návrh na predĺženie núdzového stavu o ďalších 30 dní. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz a sociálna sieť Ministerstva zdravotníctva ČR zverejnila záznam z rokovania, ktorý možno vidieť nižšie.

 

 

Pričom vláde bolo už viackrát vytýkané opozíciou, že v Snemovni doteraz nebol predložený pandemický zákon, na základe ktorého by sa opatrenia schvaľovali. Vláda by tak nepotrebovala núdzový stav.

 

Bez núdzového stavu nemožno vyhlásiť napríkad zákaz nočného vychádzania, zatvorenie obchodov, zákaz vstupu na športoviská vonku i vo vnútri, zatvorenie fitness centier, stretávanie medzi rôznymi domácnosťami atď.

 

Ako uplatniť opatrenia bez núdzového stavu?

 

Existuje ešte jedna možnosť, ako nejaké zákazy uplatniť a to pomocou zákona § 69 o ochrane verejného zdravia, kde možno nariadiť niektoré zákazy. Napríklad zákaz alebo obmedzenie styku skupín fyzických osôb podozrivých z nákazy s ostatnými fyzickými osobami, najmä obmedzenie cestovania z niektorých oblastí a obmedzenie dopravy medzi niektorými oblasťami, zákaz alebo obmedzenie slávností, divadelných a filmových predstavení, športových a iných zhromaždení a trhov, uzavretie zdravotníckych zariadení jednodňové alebo lôžkovej starostlivosti a niektoré ďalšie. Každopádne jeho právomoc nesiaha tak ďaleko.

 

 

 

Vo vláde padol aj iný návrh

 

 

Jan Wintr z katedry teórie práva Právnickej fakulty Univerzity Karlovej sa domnieva, že by však niektoré opatrenia mohli platiť len v miestach s ohniskom nákazy. "Od piatka 12. februára budú teda sprísnené pravidlá pre pohyb osôb v troch českých okresoch - Cheb, Sokolov a Trutnov, ktoré sú momentálne najviac postihnuté šírením ochorenia covid-19," oznámili na sociálnej sieti. Začne platiť napríklad zákaz vychadzania z týchto krajov pre osoby, ktoré tu žijú, a zákaz ich dochádzať pre osoby, ktoré tu nemajú pobyt. 

 

Koniec "domácich" rúšok

 

 

V týchto okresoch budú dokonca zakázané tzv. improvizované prostriedky na ochranu dýchacích ciest, čiže s doma ušitými rúškami tam ľudia nepochodia.  Budú musieť používať chirurgické rúška či respirátory. Vláda sa  rozhodla zaslať do dotknutých regiónov celkovo milión chirurgických rúšok.

 

 

Súvisiace články nájdete tu: MIMORIADNA SPRÁVA: Slovensko a Česko majú zrejme svoju vlastnú mutáciu koronavírusureklama


Zdroj: ČT 24/ Novinky.cz/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok