Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
06.09.2021 15:07 Relax
Českí vedci predstavili neinvazívnu metódu na presnú diagnostiku nádorov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.09.2021 15:07 Relax

Českí vedci predstavili neinvazívnu metódu na presnú diagnostiku nádorovVedecký časopis Optica zverejnil výsledky výskumu, ktorého cieľom bolo nahradiť klasickú biopsiu, pri ktorej dochádza ku skutočnému invazívnemu odoberaniu tkaniva z tela, optickou biopsiou.


Českí vedci prišli na novú metódu, pomocou ktorej vedia presnejšie a s minimálnym poškodením diagnostikovať nádory a fibrózy v hlbokých tkaninových štruktúrach tela.

 

Prečítajte si: Ako súvisí nedostatok igelitových vriec a plastov so spomalením vývoja vakcín?

 

Pri optickej biopsii je ochorenia možné diagnostikovať z informácie získanej zobrazovaním priamo vo vnútri tela zavedením miniatúrneho endoskopu. Takéto vyšetrenie vedie len k minimálnemu poškodeniu okolo tkaniva.

 

Vedci implementovali optické vlákna s hrúbkou ľudského vlasu do svalového tkaniva. Diagnostiku tak môžu vykonať priamo v tele, bez nutnosti odberu tkaniva ako pri klasickej biopsii. Metóda je založená na interakcií svetla s biologickými molekulami, pri čom hrá veľkú úlohu polarizácia fotónov. Umožňuje tak zobraziť a vzájomne odlíšiť rôzne časti tkaniva vo vnútri tela s vysokým rozlíšením.

 

Podobný článok: Aspirín môže pomôcť pri liečbe agresívnej rakoviny!

 

"Aj keď väčšina našich aplikácií mieri do neurovied, nelineárne zobrazovacie metódy sme na zoznam našich cieľov zaradili predovšetkým kvôli ich obrovskému potenciálu v zdravotníctve," uviedol Tomáš Čižmár, vedúci vedeckej skupiny Komplexnej fotoniky AV ČR.

 

Možno vás zaujme: Vedec vymyslel toaletu, ktorá premieňa ľudské výkaly na skutočnú energiu!

 

Súčasné metódy používané na diagnostiku nádorov, ako napríklad röntgen, výpočtový tomograf (CT) či ultrazvuk, tiež poskytujú neinvazívny pohľad do tkaniva. V porovnaní s novou metódou vedcov z AV ČR však neponúkajú toľko detailných informácii, ktoré sú potrebné na stanovenie presnejšej diagnózy.

 

 

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/ Netky KP

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok