Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.11.2015 17:35 Relax
Českí vedci vyvinuli radiofarmakum, ktoré poslúži pri diagnostike nádorov mozgu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.11.2015 17:35 Relax

Českí vedci vyvinuli radiofarmakum, ktoré poslúži pri diagnostike nádorov mozguPRAHA/BRNO - Látku, ktorá pomôže presnejšie diagnostikovať nádorové ochorenia mozgu, vyvinuli vedci z Masarykovho onkologického ústavu v Brne, ktorým sa to podarilo ako prvým v ČR.


Radiofarmakum 11C-Methionin inj, ktoré sa čiastočne vyrába v Lineárnom urýchľovači (cyclotrone), je určené ako kontrastná látka pre vyšetrenie tzv. pozitrónovou emisnou tomografiou (PET). Aj keď sa vo svete už využíva, dovážať ju nie je možné, a to kvôli mimoriadnej rýchlosti rozpadu. Práve preto museli českí vedci vyvinúť pre používanie v krajine vlastnú verziu.

 

Pri krátkom použití tejto látky sa zobrazí iba nádor a samotná látka sa nerozptýli do ďalších častí mozgu, to je jej výhoda. Naopak nevýhodou je, že sa nedá využiť mimo ústav a musí byť rýchle prepravená k pacientovi. Napriek tomu by podľa odborníkov mala prispieť k zlepšeniu terapie chorých a predĺženiu ich života.

 

Na vyvinutí látky pracovali lekári v spolupráci s Ústavom pre jadrovú výrobu od roku 2009. Do jej prvého klinického testovania pri aplikácii pomocou injekcie alebo kanyly do žily, sa zapojilo v ČR 18 pacientov. Testy neodhalili žiadne nežiaduce účinky.

 

Radiofarmakum by na budúci rok mal schváliť Štátny úrad pre kontrolu liečiv a po komplikovanom administratívnom procese by sa k pacientom mohlo dostať na konci roka 2016.

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok