Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.09.2021 15:38 Relax
Chcete sa cítiť v pohode? Užívajte si svoj voľný čas zmysluplne!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2021 15:38 Relax

Chcete sa cítiť v pohode? Užívajte si svoj voľný čas zmysluplne!WASHINGTON - Niektorí ho majú veľa a nevedia, čo s ním, iní zas na voľnočasové aktivity nemajú čas. Kde je však ideálna hranica, aby sa obe skupiny ľudí cítili v pohode?


Miera subjektívneho pocitu pohody sa znižuje, ak majú ľudia príliš veľa voľného času. Vyplýva to z výskumu amerických vedcov, o ktorom informoval denník The Guardian a jeho výsledky boli publikované v odbornom časopise Journal of Personality and Social Psychology.

 

Upadáme pre pocit neproduktívnosti 

Zatiaľ čo hladina subjektívneho pocitu pohody najprv s narastajúcim voľným časom priamo úmerne stúpa, tento trend nepretrváva nevyhnutne i vtedy, ak ide o veľmi dlhý voľný čas. K poklesu pocitu duševnej pohody dochádza zhruba po piatich hodinách voľna.

 

"Zistili sme, že príliš veľa voľného času sa spája s nízkym subjektívnym pocitom pohody. Dôvodom je pocit nedostatku produktivity a zmysluplnosti," povedala spoluautorka štúdie Marissa Sharifová z Pensylvánskej univerzity. "Optimálna je primeraná dĺžka voľného času," dodala.

 

 

Sharifová spolu s kolegami analyzovala výsledky dvoch rozsiahlych štúdií, ktoré zahŕňali vyše 35 000 účastníkov. V prieskume American Time Use Survey z rokov 2012-2013 sa napríklad respondentov pýtali, čo robili posledných 24 hodín.

 

Aktívne strávený voľný čas 

Vedci prišli na to, že vlastný pocit pohody stúpal, ak mali ľudia do dvoch hodín voľného času. Tento pocit začal klesať, ak množstvo voľného času prekročilo päť hodín. Výskum ukázal aj to, že záleží na tom, ako ľudia trávia svoj voľný čas.

 

"Hoci malo veľké množstvo voľného času využitého na individuálne a neproduktívne aktivity negatívny dosah na subjektívny pocit pohody, v prípade spoločenských či sociálnych činností to tak nebolo," uviedli autori štúdie. 

 

 

Údaje z prieskumu s názvom National Study of the Changing Workforce z rokov 1992-2008 odhalili, že od určitého momentu nie je väčšie množstvo voľného času spojené s pocitom väčšej pohody - avšak ani ju neznižuje. Súviselo to zrejme s tým, že len máloktorí z respondentov uvádzali, že majú viac než päť hodín voľna za deň.

 

Vedci odporúčajú zmysluplné aktivity

Tím výskumníkov vykonal následne i dva on-line experimenty, pri ktorých využili údaje od 4 046 ľudí. Cieľom bolo uistiť sa, že ich zistenia nesúvisia jednoducho len s tým, že napríklad ľudia s depresiou môžu mať pocit, že majú priveľa voľného času.

 

 

Účastníci si v oboch pokusoch mali predstaviť stanovené množstvo voľného času za deň a povedať, ako by ho využili. Jeden z experimentov sa zameriaval výlučne na to, či čas strávili zmysluplnými a produktívnymi činnosťamiVedci zhrnuli, že ľudia s pocitom, že majú len málo voľna, by sa preto nemali zrieknuť všetkých svojich povinností.

 

Namiesto toho by sa mali snažiť nájsť si aspoň niekoľko hodín denne na voľnočasové aktivity. Osoby, ktoré nemajú vyplnený deň, by mali zase svoj čas využiť zmysluplne - či už stretnutiami s inými osobami alebo pri produktívnych činnostiach.

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok