Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. sep. 2020Cyprián
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.12.2017 18:08 Domov
Chemický závod v Novákov prestal používať ortuť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.12.2017 18:08 Domov

Chemický závod v Novákov prestal používať ortuťBRATISLAVA – Chemický závod v Novákoch skončil s výrobou chemických produktov prostredníctvom ortuťovej elektrolýzy. Ako agentúru SITA informovala manažérka pre komunikáciu spoločnosti Fortischem Anna Vojteková, závod tak dodržal nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ o ortuti, ktoré zakazuje používanie ortuti pri výrobe chlóru a hydroxidov elektrolýzou soľného roztoku.


"Samotné zastavenie ortuťovej elektrolýzy prebehlo protokolárne pod dohľadom nezávislej odborne spôsobilej osoby a za účasti notára," uviedla Vojteková. Dodala, že ortuťovú elektrolýzu takzvaná membránová elektrolýza. „Uvedením novej membránovej elektrolýzy do prevádzky bude ortuť z výrobného procesu úplne vylúčená,“ uzavrela.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) už začiatkom novembra informovalo, že odmietlo chemickej spoločnosti Fortischem v Novákoch udeliť výnimku na výrobný proces, pri ktorom sa používa ortuť. „Od 12. decembra teda spoločnosť už touto metódou nebude môcť vyrábať chlór, čo sa, prirodzene, prejaví aj na dopadoch na životnom prostredí,“ uviedol vtedy hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

 

Na znečistenie rieky Nitra opakovane upozornila organizácia Greenpeace Slovensko, ktorá testovala vzorky odpadových vôd z chemického závodu v Novákoch. Vzorky obsahovali toxické látky v koncentráciách, z ktorých niektoré prekračovali zákonné limity. Jedno z najväčších rizík pritom predstavuje ortuť, ktorej obsah v šiestich vzorkách mal niekoľkonásobne vyššiu koncentráciu než je povolené. Ortuť patrí medzi ťažké kovy, ktoré sú pre živý organizmus škodlivé i v tom najmenšom množstve, a je zaradená do zoznamu prioritných nebezpečných látok.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  Google mapyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok