Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslankyňa NR SR za SaS a členka zdravotníckeho výboru Janka Cigániková
Poslankyňa NR SR za SaS a členka zdravotníckeho výboru Janka Cigániková
17.05.2016 16:54 Domov
Cigániková: Nedostatok liekov zapríčinil štát zlou reguláciou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.05.2016 16:54 Domov

Cigániková: Nedostatok liekov zapríčinil štát zlou reguláciouBRATISLAVA- Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je znepokojená návrhmi, ktoré majú zabrániť reexportu liekov do zahraničia. Tieto návrhy znamenajú totiž najmä zvyšovanie administratívnej záťaže pre podnikateľov, zvyšovanie moci byrokracie a nárast korupčných príležitostí, pričom ich pozitívny dopad na pacientov je otázny.


"Je známe, že reexport určitých liekov je spôsobený pravidlom, podľa ktorého cena lieku na slovenskom trhu nesmie byť vyššia ako priemer troch najnižších cien toho istého lieku v Európskej únii. Toto opatrenia prijala prvá vláda Roberta Fica ako reakciu na enormný rast verejných výdavkov na lieky. Bolo to však východisko z núdze, keďže nebola schopná prijať systémové riešenia na obmedzenie spotreby liekov vrátane eliminácie indukovanej preskripcie," hovorí poslankyňa NR SR za SaS a členka zdravotníckeho výboru Janka Cigániková.

 

Už zo socializmu vieme, že politické zasahovanie do cenotvorby vedie k nedostatku tovarov a vzniku čierneho trhu. "V súčasnosti treba prísť s riešeniami, ktoré nebudú deformovať ceny liekov pri vstupe na slovenský trh a zároveň budú motivovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti i pacientov k racionálnej spotrebe," hovorí Cigániková.

 

Tieto riešenia sa týkajú nových pravidle cenotvorby, kategorizácie liekov, prevádzky nemocníc, fungovania Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, oceňovania práce lekárov, ale aj primeraného zaťaženia pacientov doplatkami.

 

"Od ministra zdravotníctva Tomáša Druckera očakávame, že tieto systémové riešenia predstaví v krátkom čase. Podľa nášho názoru treba zobrať do úvahy skúsenosťou potvrdené pravidlo, že ak vznikne nedostatok nejakého tovaru a jeho cena je v dôsledku štátnej regulácie nízka, posun ceny k úrovni čistiacej trh prinesie prospech celej spoločnosti, vrátane tých najzraniteľnejších. Na rozdiel od vymýšľania ďalších a ďalších regulácií, ktoré spoločnosti dlhodobo škodia," uzatvára Cigániková.

 

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok