Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2020Edita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tiež máte pocit , že jeden kalendárny rok ubehne rýchlosťou svetla?
Tiež máte pocit , že jeden kalendárny rok ubehne rýchlosťou svetla?
03.05.2019 11:01 Zaujímavosti
Čím ste starší, tým viac sa zdá, že čas plynie rýchlejšie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.05.2019 11:01 Zaujímavosti

Čím ste starší, tým viac sa zdá, že čas plynie rýchlejšieBRATISLAVA- Panta rhei znamená všetko plynie. Čas je večný pohyb, čas na nikoho nepočká. Tiež máte pocit , že jeden kalendárny rok ubehne rýchlosťou svetla? Ak sa však zamyslíte a pospomínate na obdobie keď ste boli dieťaťom nezdá sa vám, že kedysi 12 mesiacov trvalo akosi dlhšie? A aj deň trval v detstve pocitovo viac. Vedci prišli s teóriou, prečo by to tak mohlo byť.


Zhodneme sa že všetci poznáme frázu  „ako ten čas letí“. Túto frazu počujeme hlavne od rodičov, občas aj od mladých dospelých, ale od detí nikdy. Prečo je tomu tak? Vedci prišli nato, že to nebude náhoda, a že vnímanie času nejako súvisí s našim vekom. Existuje niekoľko teórií veľmi zaujímavá je nedávno publikovaná štúdia odborníka z Dukeovej univerzity v Severnej Karolíne.

 

„Ľudia sú často sami prekvapení, koľko si toho pamätajú z mladosti, z dní, ktoré akoby trvali celú večnosť. Nie však preto, že by ich zážitky boli hlbšie či zmysluplnejšie, ale preto, že boli spracované prudkým tempom,“ hovorí profesor Dukeovej univerzity Adrian Bejan. Pri vnímaní času teda nejde o náš vek, ale o vek nášho mozgu. 

 

 

Náš mozog  dokáže vnímať časový horizont. Bejanova teoria tvrdení, že čas mysle je spolu s vekom čoraz odlišnejší od času reálneho vnímania. Vnímanie času je totiž dôsledkom toho, ako rýchlo sa zábery z prostredia, ktoré sledujeme zmyslovými orgánmi, dostanú do mozgu a ten ich následne spracuje. Podľa Bejana sa táto rýchlosť s vekom veľkou rýchlosťou spomaluje.

 

 

Nesúlad vnímania času vnímaneho  reálneho času je dôsledkom starnúceho mozgu. Spolu s vekom v ňom totiž dochádza k fyzickým zmenám, ktoré sa prejavujú najmä rastom a neustálom prepojovaní neurónov ako aj ich postupnej degradácii.  S pribudajúcim vekom vnemy musia prekonať čoraz dlhšie „vzdialenosti“ a nehovoriac o tom, že vo vysokom veku už viacero časti ľudského mozgu nefunguje na 100 percent.

 

 

Dôkazom teorie Bejana  sú aj naše oči. Oči u  deti sa pohybujú rýchlejšie, vnímajú oveľa väčšie množstvo vnemov, obrazov a informácií. Starší ľudia naopak v rovnakom čase vnímajú oveľa menej obrazov, preto je aj pohyb ich očí pomalší a zachytáva menej vnemov. Vďaka menšiemu  množstvo podnetov má starší mozog pocit, že čas plynie rýchlejšie ako v minulosti pritom to nie je pravda.reklama


Zdroj: netkyPB

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok