Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Čínska ulica, Šanghaj.
Čínska ulica, Šanghaj.
23.07.2021 06:36 Zahraničie
Čína odmieta druhú fázu vyšetrovania pôvodu pandémie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.07.2021 06:36 Zahraničie

Čína odmieta druhú fázu vyšetrovania pôvodu pandémiePEKING - Čínsky vysoký zdravotnícky predstaviteľ vo štvrtok povedal, že Čína nemôže prijať plán Svetovej zdravotníckej organizácie na druhú fázu vyšetrovania pôvodu pandémie COVID-19.


Zástupca Národnej zdravotníckej komisie Zeng Yixin bol podľa vlastných slov dosť šokovaný, že plán zahŕňa aj ďalšie prešetrovanie teórie, že vírus mohol uniknúť z čínskeho laboratória. Toto vysvetlenie začiatku šírenia vírusu pritom odmietol ako klebetu, ktorá je proti zdravému rozumu a vede. „Je pre nás nemožné prijať takýto plán trasovania pôvodu,“ vyjadril sa na tlačovej konferencii, ktorú zvolal, aby sa vyjadril k otázke pôvodu pandémie COVID-19.

 

 

"Ukazuje to na nerešpektovanie zdravého rozumu a aroganciu voči vede," povedal zástupca ministra zdravotníctva Zeng Yixin v súvislosti s tvrdením, že vírus unikol z laboratória.  Informuje portál BBC.

 

Súvisiaci článok: WHO je ešte opatrné vo vyhláseniach, že COVID-19 nepochádza z laboratória

Pátranie po pôvode vírusu sa stalo diplomatickým problémom

Tento problém ešte viac zhoršuje vzťahy Číny so Spojenými štátmi a ich ďalšími spojencami. Američania i ďalší tvrdia, že Čína nebola transparentná, čo sa týka diania v prvých dňoch pandémie. Čína zase kritikov obviňuje, že sa na nich pokúšajú hodiť vinu za pandémiu a politizujú otázku, ktorú by mali nechať vedcom,  uvádza agentúra Reuters.

 Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý týždeň pripustil, že po prvej fáze štúdie sa objavil „predčasný tlak“ na vylúčenie teórie, že vírus mohol uniknúť z čínskeho vládneho laboratória vo Wu-chane. Prvé prípady nákazy novým koronavírusom u ľudí identifikovali v decembri 2019 práve v tomto čínskom meste.

 Prvú fázu vyšetrovania uskutočnil začiatkom roka medzinárodný tím, ktorý vycestoval do Wu-chanu, aby spolupracoval s čínskymi kolegami. Vedci si však vyslúžili kritiku za podriaďovanie sa čínskym požiadavkám.

Zeng tvrdí, že vo wu-chanskom laboratóriu nemajú žiaden vírus.

Podľa Zenga nemajú vírus, ktorý by sa mohol preniesť priamo na ľudí a pripomenul, že tím WHO označil laboratórny únik za „extrémne nepravdepodobný“. Nepravdivé sú podľa neho aj špekulácie, že sa v laboratóriu mohli nakaziť zamestnanci a študenti, ktorí vírus následne rozniesli po meste.

 

„Dúfame, že WHO vážne preskúma úvahy a návrhy čínskych odborníkov a skutočne bude pátrať po pôvode vírusu Covid-19 ako s vedeckou záležitosťou a zbaví sa politických zásahov,“ povedal Zeng.


Riaditeľ laboratória biologickej bezpečnosti vo Wu-chanskom inštitúte virológie Jüan Č'-ming doplnil, že pred pandémiou v laboratóriu nemali nový koronavírus uskladnený, ani ho neštudovali. „Chcem zdôrazniť, že Wu-chanský inštitút virológie nikdy nenavrhol, nevytvoril ani nevypustil nový koronavírus,“ povedal.

 

Zo zvierat na ľudí
Tím WHO vo svojej správe uviedol, že vírus najpravdepodobnejšie preskočil zo zvierat na ľudí, zrejme prostredníctvom medzihostiteľa. „V ďalšom kroku by malo byť podľa môjho názoru stále prioritou trasovanie zvierat,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii Liang Wan-nien, ktorý viedol čínsku stranu vyšetrovania.

 

 

Nádej v lepšiu spoluprácu
Tedros minulý týždeň vyjadril nádej v lepšiu spoluprácu a tiež prístup k dátam Číny. „Žiadame Čínu, aby bola transparentná, otvorená a spolupracovala, najmä v súvislosti s informáciami a neupravenými dátami, o ktoré sme žiadali už v počiatočných dňoch pandémie,“ uviedol.

 

Obrana Číny
Čína sa opakovane snažila odvrátiť podozrenia, že by vírus mohol pochádzať z laboratória vo Wu-chane a tiež, že jeho rozšíreniu napomohli byrokratické prešľapy a pokusy o utajenie. Hovorcovia vlády dokonca vyzývali na vyšetrovanie, či vírus nevznikol v americkom vojenskom laboratóriu.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: reuters.com/ BBC/ Netky KP

Foto:  Twiter/ Unsplash/ reprofoto YoutubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok