Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Mesto Palitana sa nachádza vysoko v horách Indie.
Mesto Palitana sa nachádza vysoko v horách Indie.
02.08.2019 18:00 Zaujímavosti
Čisto vegetariánske mesto naozaj existuje!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.08.2019 18:00 Zaujímavosti

Čisto vegetariánske mesto naozaj existuje!PALITANA – Je tu oficiálny zákaz predaja mäsa aj vajec, ako aj zákaz zabíjania zvierat. Predstavujeme vám mesto Palitana, ktoré sa nachádza v horách Indie.


V tomto juhoázijskom štáte sa nachádza vyše 900 chrámov. Palitana pre miestnych znamená jedno z najposvätnejších miest pre prívržencov Džainizmu. Práve týmto miestom vraj prešiel prvý spasiteľ náboženstva Adinatha. Náboženstvo je úzko spojené s budhizmom a patrí k najstarším na svete. Jeho pomenovanie pochádza zo slova džin (víťaz). Zvestovalo ho údajne 24 džinov.

 

 

Práve toto náboženstvo je proti konzumácii mäsa a vajec, mlieko a mliečne výrobky sú však povolené. Niektoré oblasti v blízkosti mesta už boli v predchádzajúcich rokoch vyhlásené za tzv. "zóny bez mäsa". 200 mníchov vyznávajúcich džainizmus sa dokonca rozhodlo, že radšej zomrú, akoby mali naďalej tolerovať zabíjanie zvierat v meste. V hladovke pokračovali dovtedy, kým by indická vláda nevyhlásila v meste zákaz predaja a konzumácie mäsa a vajec.

 

 

Aby sa tento stav dosiahol, požiadavky mníchov zahrňovali odstavenie viac ako 250 mäsiarskych prevádzok a takisto zákaz rituálneho zabíjania zvierat. "Každý živá bytosť na tomto svete dostala právo na život od samotného Boha. V tomto meste bolo mäso vždy dostupné, avšak je to proti výučbe nášho náboženstva," vyjadril sa jeden z protestujúcich mníchov Virat Sagar Maharaj.

 

Mnísi zrušili hladovku po tom, ako indická vlád začala uvažovať o zákaze mäsa. To však vydesilo moslimskú časť mesta, ktorá tvorí zhruba 25 % obyvateľstva. Navyše označili tento krok vlády za diskriminačný, keďže k ich náboženstvu konzumácia mäsa patrí.

 

 

Aj napriek protestom si však mnísi nakoniec presadili svoje a na svete vzniklo oficiálne prvé mesto, kde je zakázaná akákoľvek konzumácia mäsa a vajec. Moslimovia to samozrejme okamžite označili za porušovanie práv. Majiteľov mäsiarstiev, chov domácich zvierat a rybolov navyše postihli finančné ťažkosti. 

 

"Vláda by nemala robiť takéto rozhodnutia pod tlakom. Neuvedomuje si, čo všetko tento zákaz so sebou prinesie," vyjadril sa rybár Nishit Mehru. Mnohí Indovia súcitia s domácim obyvateľstvom mesta Palitana. Náboženstvo by podľa nich nemalo ovplyvňovať politiku.

 

 

Palitana však nie je jediným miestom, kde sa zvieratá nemôžu zabíjať. V Bhutáne majú napríklad budhistickí mnísi vplyv na domácu politiku, ktorá je veľmi silno prepojená s náboženstvom.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky LČ

Foto:  Pixabay, Facebook, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok