Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. okt. 2020Arnold
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Lubomír Lízal
Lubomír Lízal
20.01.2017 09:27 Ekonomika
ČNB zatiaľ podľa Lízala neplánuje meniť plán ukončenia intervencií
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.01.2017 09:27 Ekonomika

ČNB zatiaľ podľa Lízala neplánuje meniť plán ukončenia intervenciíBRATISLAVA – Česká národná banka (ČNB) zatiaľ neplánuje zmeniť dátum ukončenia intervencií voči českej korune. Uviedol to člen Bankovej rady ČNB Lubomír Lízal počas tohtotýždňovej medzinárodnej konferencie Euromoney vo Viedni.


ČNB oslabuje českú korunu už od roku 2013. Lízal zopakoval, že stále platí termín ukončenia intervencií v polovici tohto roka. "Pokiaľ sa pozrieme na vývoj reálnej ekonomiky, tak dôležitá je skôr predpoveď inflácie, ako sa bude vyvíjať na menovom horizonte, teda rok po zmene. Myslíme si, že polovica tohto roka je stále najpravdepodobnejší čas," skonštatoval pre TASR Lízal.

 

Banka tiež analyzuje neštandardné opatrenia Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré majú vplyv na predikcie ohľadom vývoja českej ekonomiky. "Českú ekonomiku ovplyvňuje vývoj zahraničnej ekonomiky. Najdôležitejší pre nás je vývoj eurozóny ako takej, najmä obchodného jadra, teda krajín, s ktorými máme najväčší obchodný styk," doplnil Lízal.

 

Zároveň zdôraznil, že česká ekonomika nie je závislá na financovaní zvonka. "Globálny cyklus je pre nás dôležitý napriek tomu, že česká ekonomika nie je vôbec závislá na vonkajšom financovaní. To je naše plus, z tohto pohľadu nás preto sadzby v USA nemusia veľmi zaujímať. Ale je to dôležité z hľadiska svetového vývoja a vstupu cien komodít, ktoré sú kótované v dolároch. Tým, že väčšina komodít sa do ČR dováža, je to pre nás indikácia cenových tlakov na vstupe," upozornil.

 

Na otázku, či je pre Českú republiku stále zaujímavý vstup do eurozóny uviedol, že je to "vec politických rozhodnutí". Pripomenul však, že každý takýto krok má svoje prínosy aj náklady.

 

"Centrálna banka musí byť apolitickou inštitúciou. Ak sa ale pozrieme na aspekt politického rozhodovania, politický rozmer je skrytý v tom, že v okamihu, keď má krajina vlastnú menu, cenová konvergencia môže prebiehať cez kurzový alebo inflačný kanál. V momente, keď má krajina euro, môže cenová konvergencia prebiehať jedine cez inflačný kanál. Inými slovami, bavíme sa o tom, aká je distribúcia výnosov a nákladov v populácii," dodal Lízal.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  cnb.czNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok