Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2020Viliam
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
09.04.2020 09:41 Zdravie
Čo by mali robiť ľudia s astmou pri pandémii koronavírusu?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2020 09:41 Zdravie

Čo by mali robiť ľudia s astmou pri pandémii koronavírusu?Nový respiračný koronavírus COVID-19 znepokojuje najmä ľudí, ktorí trpia astmou.


Vírusové infekcie dýchacích ciest, najmä tie, ktoré spôsobujú nachladnutie, zvyčajne spôsobujú vzplanutie astmy. Sú hlavným dôvodom epizód astmy u detí aj dospelých počas jesene a zimy.

 

Je preto prirodzené, že sa astmatici obávajú, že počas pandémie koronavírusu môžu byť viac ohrození.

 

Zatiaľ nevieme, či sú ľudia s astmou náchylnejší k vážnym problémom, ak dostanú COVID-19.

 

Ale existuje veľa astmatikov, ktorí môžu minimalizovať dopad akejkoľvek vírusovej infekcie, či už je to nachladnutie alebo koronavírus.

 

Kontrola astmy

Astma je charakterizovaná zápalom vo výstelke pľúcnych dýchacích ciest. U väčšiny astmatických dospelých a niektorých astmatických detí je tento stav dlhodobý.

 

Astmatický zápal dýchacích ciest v priebehu času pretrváva, dokonca aj medzi akútnymi záchvatmi, a u niektorých ľudí významne prispieva k denným príznakom.

 

Ak sa tento zápal dýchacích ciest nelieči, môže to viesť k progresívnemu zúženiu dýchacích ciest. Normálna funkcia pľúc sa nemusí nikdy vrátiť.

 

Kľúčom k znižovaniu rizika je mať “dobrú kontrolu astmy“.

 

To zahŕňa:

- s minimálnymi alebo žiadnymi dennými príznakmi,

- bez nočného prebudenia,

- žiadne astmatické záchvaty a,

- dobrá funkcia pľúc, takže môžete robiť všetky svoje bežné každodenné činnosti bez obmedzenia.

 

Správna kontrola astmy sa dá dosiahnuť pomocou pravidelného užívania liekov (odľahčovacích aj preventívnych liekov).

 

Odľahčovacie a preventívne prostriedky

Úľavou sú bronchodilatátory, čo znamená, že pôsobia rýchlo, aby uvoľnili sval v dýchacích cestách a otvorili dýchacie cesty, aby umožnili normálne dýchanie.

 

Zvyčajne sa používa aerosólový inhalátor často označovaný ako tlmivý roztok.

 

Najbežnejšie používané lieky na prevenciu astmy obsahujú inhalačný kortikosteroid (ktorý je protizápalový) a dlhodobo pôsobiaci bronchodilatátor, čo je ovládač symptómov.

 

Správne používanie preventívneho prostriedku môže mať za následok toľko príznakov, že nebudete musieť brať lieky na odbúravanie krvi po mnoho týždňov alebo dokonca mesiacov.

 

Ľudia, ktorí dostávajú pravidelné lieky na prevenciu astmy, by ich mali naďalej užívať počas celej sezóny COVID-19. Prestať brať tieto lieky môže zvýšiť riziko slabo kontrolovanej astmy a môže viesť k vážnemu záchvatu alebo dokonca k prijatiu do nemocnice, po pozitívnych výsledkoch na koronavírus.

 

 

Zostaňte zdraví, minimalizujte riziko

Aby ste minimalizovali riziko vzplanutia akýmkoľvek respiračným vírusom vrátane koronavírusu:

1. užívajte preventívne lieky každý deň podľa predpisu.

2. uistite sa, že viete, kde je váš inhalátor a či jeho doba platnosti neuplynula.

3. poraďte sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že kontrola astmy je tak dobrá, ako je to možné a či sú vaše súčasné lieky a dávky primerané.

4. uistite sa, že máte aktuálny písomný akčný plán pre astmu a majte ho po ruke. Písomné akčné plány znamenajú, že ak sa príznaky zhoršia, môžete zintenzívniť liečbu. Poskytujú usmernenie o tom, kedy začať ďalšiu liečbu, napríklad priebeh protizápalového kortikosteroidného prednizónu alebo kedy kontaktovať lekára.

 

Váš lekár vám môže pomôcť rozpoznať včasné príznaky astmatického záchvatu alebo vzplanutia, napísať nový plán a prediskutovať najlepší spôsob riadenia, takže presne viete, čo robiť, ak sa vaše príznaky zhoršia.

 

Počas prvej epidémie SARS v roku 2003 zdravotnícki pracovníci údajne ochoreli v dôsledku vystavenia účinkom aerosólových postupov, ako sú napríklad lieky na nebulizujúcu bronchodilatanciu.

 

Vieme, že SARS-CoV-2, súčasný pandemický vírus, sa môže týmto spôsobom rýchlo šíriť, takže rozprašovače by sa nemali používať na liečbu astmatických záchvatov doma ani v nemocnici.

 

Dobrá kontrola astmy maximalizuje šance, že ak dostanete koronavírus, bude mať minimálny dopad na zdravie. To však úplne neodstraňuje riziko vážnej epizódy.

 

Ak pre vás bežné lieky na astmu nefungujú, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Medzitým pokračujte v robení všetkého, čo môžete, aby ste znížili riziko “ulovenia” koronavírusu, v prvom rade častým sociálnym distancovaním a umývaním rúk.reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok