Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. júl. 2022Prokop
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Branislav Gröhling
Branislav Gröhling
23.12.2021 08:48 Domov
Čo je najvýraznejšou zmenou v našom školstve za uplynulý rok?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.12.2021 08:48 Domov

Čo je najvýraznejšou zmenou v našom školstve za uplynulý rok?BRATISLAVA - Najvýraznejšou zmenou v roku 2021 v školstve podľa Branislava Gröhlinga je, že sa začalo pracovať na novom obsahu vzdelávania, teda na novom učive. Tvoria ho ľudia priamo z praxe, teda odborníci, riaditelia a učitelia.


Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Dodal, že zastupujú rôzne druhy škôl a spoločne majú vytvoriť učivo, ktoré bude zodpovedať požiadavkám 21. storočia.

 

 

„Predmety by mali prirodzene na seba nadväzovať. Dnes sa napríklad stáva, že žiak sa v jednom ročníku vo fyzike učí jav, na ktorý potrebuje vzorec z matematiky, ktorý sa učí až o rok," povedal minister školstva.

 

V novom učive chcú vytvoriť priestor na rozvoj kritického myslenia, finančnej, environmentálnej či digitálnej gramotnosti.

 

Minister školstva rozdelil úspechy školstva z roku 2021 na dve skupiny. Prvou sú projekty a investície, druhou zmeny v zákonoch.

 

„Tento rok sme vyhlásili približne dve desiatky projektov a investícií do školstva. Tie by sme ešte vedeli rozdeliť do dvoch podskupín: investície do materiálneho vybavenia škôl a do personálu," priblížil.

 

V školstve je podľa neho dlhodobo veľký modernizačný dlh. A to vo všetkých oblastiach. Vytvorili preto viacero projektov a investícií, ktoré tento dlh začínajú riešiť. „Bol to napríklad projekt na podporu čítania s názvom Čítame radi 1 a 2, v rámci ktorého školy kupovali beletriu do svojich knižníc, projekt na vybavenie školských kuchýň alebo projekt pre materské školy Múdre hranie na nákup didaktických pomôcok do materských škôl," povedal minister školstva.

 

 

Najvýraznejší bol podľa neho projekt Modernejšia škola na modernizáciu tried a spoločných priestorov škôl v sume 3,5 milióna eur. „Školám sme poslali tiež 8,1 milióna eur na opravu telocviční a športovísk a pre mestá a obce sme vyčlenili 5 miliónov eur na rozšírenie kapacít materských škôl. Vytvorili sme takto nové triedy pre 4 800 detí, ktoré si plnili povinné predprimárne vzdelávanie," dodal.

 

V roku 2021 rezort školstva priniesol tiež niekoľko projektov a investícií do personálu škôl. Z eurofondov vyčlenili 20 miliónov eur na udržanie pracovných miest v základných umeleckých školách v čase pandémie. Učiteľom sme preplatili doučovanie cez projekty Spolu múdrejší 1 a 2. „V nich sme podporili 100 percent škôl, ktoré prejavili záujem a splnili podmienky. Už druhý rok po sebe sme preplatili školám projekt letných škôl," povedal minister.

 

 

Dodal, že tento rok tiež preplatili učiteľom zimný semester rozširujúceho štúdia a doplňujúceho pedagogického štúdia. Ohlásili výzvu na digitálnych koordinátorov, z ktorých asi 300 pilotne pôsobí na školách. „Ďalej sme vďaka úsporám z eurofondov predĺžili projekty na asistentov, školských psychológov a špeciálnych pedagógov v školách, známe ako POP 1 a POP 2," povedal. Podľa jeho slov sa podarilo zvýšiť aj dotácie pre mládež o jeden milión eur a vyčlenili 2,5 milióna eur na podporu projektov, ktoré pracujú s mládežou.

 

Prečítajte si: Premiér pripúšťa zvyšovanie platov pre učiteľov a zdravotníkov

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok