Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Brexit
17. okt. 2021Hedviga
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Brexit. Otvorte časovú os udalostí.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.
19.11.2020 17:50 Zahraničie
Čo je podľa ministra zahraničia Korčoka hlavnou prioritou pre brexit?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2020 17:50 Zahraničie

Čo je podľa ministra zahraničia Korčoka hlavnou prioritou pre brexit?BRATISLAVA - Uzatvorenie dohody s Veľkou Britániou by bolo v prospech ekonomiky, občanov a v prospech právnej istoty. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS).


Dva scenáre brexitu 

Podľa šéfa slovenskej diplomacie však v súvislosti s brexitom existujú dva scenáre. Prvým možným je dohoda, no na jej naplnenie nezostáva veľa času. 

 

 

"Stále nemáme súhlas v troch základných oblastiach. To je rybolov, riešenie sporov v prípade, že sa dohodneme na budúcnosti vzťahov a budeme ich potrebovať riešiť a po tretie, ako nastaviť férové podmienky pre pôsobenie Británie, britských subjektov a firiem na vnútornom trhu," spresnil Korčok.


Reálnou možnosťou je podľa neho aj nedohoda. "Nemôžeme už naťahovať čas medzi dneškom a dovolím si povedať, niekde koncom budúceho týždňa, to je ten časový rámec, ktorý vidím," zdôraznil minister zahraničných vecí.

 

 

Koniec prechodného obdobia 

Dodal, že ak sa dovtedy nedosiahne dohoda, je nevyhnutné začať pracovať na identifikácii jednotlivých oblastí, v ktorých bude nutné upraviť vzťahy s Veľkou Britániou na bilaterálnej úrovni. Istotou však podľa Korčoka je, že 31. decembra 2020 končí prechodné obdobie, ktoré bolo s Veľkou Britániou dohodnuté.

 


Veľká Británia Úniu formálne opustila v januári. Súčasťou dohody o brexite je prechodné obdobie jedenástich mesiacov, ktoré malo obom stranám poskytnúť čas na uzavretie dohody o budúcich obchodných vzťahoch. Vyjednávania však v posledných mesiacoch uviazli.

 

Prekážky 

K hlavným prekážkam pre dosiahnutie dohody patrí otázka garancií spravodlivej hospodárskej súťaže, predovšetkým pokiaľ ide o pravidlá štátnej pomoci, ale tiež vzájomné práva na rybolov, ktorý je pre stúpencov brexitu symbolickým sektorom.reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok