Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.10.2020 12:18 Domov
Čo môže ľudí motivovať, aby presadli z áut do MHD či na bicykel?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.10.2020 12:18 Domov

Čo môže ľudí motivovať, aby presadli z áut do MHD či na bicykel?BRATISLAVA - Obyvatelia miest v západnej Európe začali vo väčšej miere využívať verejnú dopravu, čo automaticky prispelo k skvalitneniu ovzdušia, kvalite života a v neposlednom rade aj k menej preplneným cestám. Paradoxom je, že táto skutočnosť platí v mestách, nie však na vidieku, kde ľudia ešte stále viac preferujú individuálnu dopravu.


Výsledky priniesol štatistický úrad Eurostat. Aj napriek tomu, že ľudia často považujú život na vidieku za ekologickejší, v konečnom dôsledku to nemusí byť vôbec pravda. Štatistiky ukazujú, že Európa je jedným z najurbanizovanejších kontinentov, kde sa až 80% obyvateľov sústreďuje v mestách. 

 

Auto využíva takmer každý

Na základe dát z Eurostatu je najčastejšie využívaným dopravným prostriedkom auto. V roku 2017 až 83% obyvateľov využívalo na dopravu vlastné auto.

 

 

Najmenej, 71% obyvateľov v Maďarsku a najviac, až 90% v LitveZ pohľadu využívania individuálnej dopravy sa Slovensko umiestnilo tretie od konca. Autá na dochádzanie využívame na úrovni 74%

 

Urbanizácia neznižuje počet áut na cestách

Aj napriek silnej urbanizácii a presunu jej obyvateľov do mestských oblastí, hromadná doprava stále nedokáže u Európanov dostatočne nahradiť auto.

 

„Na rozhodovanie ľudí samozrejme vplývajú rôzne lokálne faktory v jednotlivých krajinách, ako napr. dopravná infraštruktúra, úroveň a cena verejnej dopravy, dopravné zápchy a v neposlednom rade aj množstvo nehôd na cestách, ktoré pribúdajú so zhusťovaním premávky. Vidíme to aj na štatistike nehodovosti v PZP či v havarijnom poistení,“ vysvetľuje hovorca Groupama, Ivan Bobošík.

 

 

10 najzelenších miest v Európe

Štúdia, ktorú vypracovala spoločnosť Compare the Market vyhodnotila na základe desiatich faktorov, najzelenšie európske mestá.

 

V štúdii sa zamerali na faktory ako kvalita života, znečistenie ovzdušia, množstvo cyklotrás, počet hodín strávený v dopravných zápchach, percento obyvateľov, ktorí idú do práce pešo, na bicykli alebo MHD. Zohľadnili tiež množstvo CO2 vyprodukované jednou osobou či kvalitu vody.

 

 

Objektívne najlepšie skóre dosiahla Viedeň, ktorá má až 1300 km cyklotrás, vysokú kvalitu vody a až 83% obyvateľov Viedne chodí do práce pešo, na bicykli alebo verejnou dopravou. V prvej trojke skončili ešte švajčiarsky Bern a fínske Helsinky.

 

Ekológia a doprava

Kľúčom k ekologickejšiemu spôsobu života je snaha znížiť počet áut na cestách a presunúť ľudí na chodníky, cyklochodníky alebo do MHD. Čo môže zlepšiť iba skvalitnenie a vyššia frekvencia verejnej dopravy či dobudovanie cyklotrás. 

 

Tieto kroky uvoľnenia premávku v meste, prispejú k skvalitneniu ovzdušia a znížia produkciu emisií. Vo všetkých 25-tich mestách, ktoré boli v štúdii zahrnuté a obyvatelia do veľkej miery využívajú hromadnú dopravu či bicykle sa zaradil Štokholm, Kodaň, Oslo či Amsterdam. 

 

 

Bratislava sa umiestnila na 12. mieste v rebríčku. Štúdia vyhodnotila, že verejnú dopravu či bicykel na ceste do práce využíva iba 69% ľudí.

 

Dôvodom je, že hlavné mesto výrazne zaostáva v počte kilometrov cyklotrás. Odborník sa tiež domnieva, že tento problém môže z časti vyriešiť aj elektromobilitá, o ktorú prejavujú Slováci čoraz väčší záujem.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok